Do końca miesiąca obowiązuje prewencyjny – pierwszy stopień alarmu w cyberprzestrzeni wprowadzany, żeby zwiększyć czujność administratorów sieci komputerowych – powiedział w sobotę PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Wprowadzenie stopnia alarmowego ALFA-CRP oznacza, że osoby odpowiedzialne za systemy teleinformatyczne w instytucjach państwowych i obiektach infrastruktury krytycznej muszą wprowadzić dodatkowe mechanizmy monitorowania i przeciwdziałania zagrożeniom - wyjaśnił.
Pierwszy stopień alarmowy w cyberprzestrzeni ALFA-CRP premier Mateusz Morawiecki wprowadził na terenie całego kraju od godz. 23.59 15 lutego do godziny 23.59 w poniedziałek 28 lutego. O tej decyzji premiera informowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Żaryn powiedział PAP, że wniosek o wprowadzenie tego podstawowego stopnia został skierowany przez szefa ABW do premiera w związku z ryzykiem wystąpienia zagrożeń w cyberprzestrzeni. Zaznaczył, że wniosek bazuje na wewnętrznych analizach ABW dot. bieżącej sytuacji.
Z informacji PAP wynika, że wprowadzenie tego stopnia alarmowego miało związek z zaostrzającą się sytuacją geopolityczną i atakami cybernetycznymi na Ukrainie.
Rzecznik nie chciał precyzować tych przesłanek.
Alarm CRP jest wprowadzany w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej.
Wprowadzenie tego stopnia alarmowego oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Chodzi o możliwość ewentualnego naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.
Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.
Stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje w drodze zrządzenia Prezes Rady Ministrów na podstawie ustawy z czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych. Są cztery stopnie alarmu: ALFA, BRAVO, CHARLIE i najwyższy DELTA.
Ostatnio w 2021 r. alarm ALFA-CPR obowiązywał podczas katowickiego Szczytu Cyfrowego ONZ IGF (Internet Governance Forum) - od 6 grudnia do 10 grudnia a w 2022 r. - między 8 a 23 stycznia - po ataku na ukraińskie strony rządowe, gdy zablokowanych było blisko 70 serwisów.
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.