Duchowni stanowią 0,2 proc. skazanych za przestępstwa wykorzystywania seksualnego małoletnich

W polskich więzieniach aktualnie 1756 osób odbywa wyroki za przestępstwa związane z seksualnym molestowaniem osoby małoletniej. Wśród nich jest zaledwie 5 duchownych – poinformowało KAI Ministerstwo Sprawiedliwości. Informacje te przeczą medialnej tezie sformułowanej w oparciu o raport Państwowej Komisji ds. Pedofili, że duchowieństwo jest drugim po rodzinie środowiskiem dopuszczającym się seksualnego wykorzystywania dzieci.

„4 sierpnia 2022 roku w więzieniach przebywało 1756 osób z wyrokami m.in. za seksualne wykorzystywanie osoby małoletniej lub udostępnianie jej pornografii czy próby nawiązania z nimi kontaktu za pośrednictwem internetu, proponując czynności seksualne (art. 200 par. 1-5 oraz 200a par. 1-2). Wśród tych osób jest 4 duchownych wyznania rzymskokatolickiego oraz jeden zakonnik” – taką informację uzyskała KAI z Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Z kolei w grudniu 2020 r. karę pozbawienia wolności za przestępstwa seksualne wobec osób małoletnich odsiadywały w polskich więzieniach 1073 osoby, w tym trzech duchownych wyznania rzymskokatolickiego – dowiedziała się wówczas KAI w Ministerstwie Sprawiedliwości w oparciu o dane z Centralnej Bazy Danych Osób Pozbawionych Wolności.

Tymczasem opublikowany w poniedziałek raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii zawiera informację, że w odniesieniu do relacji między pokrzywdzonym a wskazanym sprawcą ok. 38% spraw dotyczyło środowiska rodzinnego lub domowego. W 70 sprawach jako sprawcę wskazano rodzica, w 36 – inną osobę spokrewnioną, w tym rodzeństwo (4 sprawy), dziadków (16 spraw) i dalszą rodzinę (16 spraw). Wśród sprawców niespokrewnionych znalazło 57 spraw dotyczących duchownych , sąsiadów (19 spraw), partnerów rodzica (17 spraw), nauczycieli/wychowawców/opiekunów (9 spraw), trenerów sportowych (6 spraw), znajomych rodziny (6 spraw), przedstawicieli innych związków wyznaniowych (5 spraw), lekarzy (2 sprawy).

W oparciu o te dane duża część mediów wyciągnęła wniosek i rozpowszechniła tezę, że to duchowieństwo jest drugim po rodzinie środowiskiem, gdzie dokonywane są przestępstwa związane z seksualnym wykorzystywaniem osób małoletnich.

Teza ta jest całkowicie nieuprawniona, gdyż Państwa komisja ds. Pedofilii w swym raporcie informowała nie o skali zjawiska wykorzystywania seksualnego małoletnich z podziałem na poszczególne grupy sprawców, lecz wyłącznie o sprawach, które zostały do niej zgłoszone.

lk, mp / Warszawa


 

« 1 »

reklama

reklama

reklama