Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki jest jedną z postaci, które obok św. Jana Pawła II i bł. Stefana kard. Wyszyńskiego wywarły największy wpływ na polski Kościół w okresie komunizmu.
Osobę ks. Blachnickiego przybliży konferencja naukowa „Ksiądz Franciszek Blachnicki. Naukowiec – Wizjoner – Praktyk”, która odbędzie się 10-11 października 2022 r. w auli Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W trakcie konferencji zostanie przedstawiona bogata działalność ks. Blachnickiego, a także znaczenie jego nauczania i dzieł naukowych dla rozwoju teologii. Wśród szczegółowych zagadnień, jakie zostaną poruszone, są m.in. działania służb specjalnych PRL wobec ks. Blachnickiego, procesy karne, a także kwestia habilitacji. Zaprezentowane zostaną również unikatowe filmy oazowe, które powstały w 1979 r. na podstawie scenariuszy Sługi Bożego.
Konferencja rozpoczęła się o godz. 9.00 Mszą św. w Kościele Akademickim KUL, której przewodniczył Metropolita Lubelski i Wielki Kanclerz KUL ks. abp. Stanisław Budzik.
Twórca Ruchu Światło-Życie, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1995 roku, był również naukowcem i wykładowcą KUL. Obszar jego pracy naukowej obejmował zagadnienia pedagogiki chrześcijańskiej, katechetyki, teologii pastoralnej i liturgiki. Współtworzył Instytut Teologii Pastoralnej KUL, a przy nim Lubelski Zespół Liturgistów oraz Instytut Formacji Pastoralno-Liturgicznej. Jego osobiste doświadczenie żywej wiary i pogłębione studia teologiczne dały podwaliny Ruchu Światło-Życie, który jako ruch posoborowej odnowy Kościoła funkcjonuje dziś na wszystkich kontynentach. Doktorat uzyskał w 1965 r., ukończona w 1973 r. habilitacja z teologii pastoralnej nie została zatwierdzona przez władze komunistyczne.
Organizatorami konferencji naukowej „Ksiądz Franciszek Blachnicki. Naukowiec – Wizjoner – Praktyk” są KUL oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.
Transmisja 10 października:
Transmisja 11 października:
źródło: kul.pl