Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem bez rekonstruktorów z Rosji

Zgłoszenia udziału w tegorocznej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem nie będą przyjmowane od obywateli Federacji Rosyjskiej – zdecydowali organizatorzy. To największe historyczne widowisko plenerowe w kraju zaplanowano na 16 lipca.

Organizowana po raz 25. na Polach Grunwaldu inscenizacja ma odbyć się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. W poprzednich edycjach brało udział - poza Polakami - wielu przedstawicieli bractw rycerskich z zagranicy.

Kapituła utworzona przez dowódców chorągwi grunwaldzkich zdecydowała, że w tegorocznym widowisku nie mogą wziąć udziału goście z Rosji, z powodu "bezprecedensowego ataku" tego kraju na Ukrainę.

"Są takie chwile, gdzie nie można stać z boku i milczeć. Dlatego jako Kapituła Bitwy pod Grunwaldem podjęliśmy wspólną decyzję, że zgłoszenia udziału w inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem od obywateli Federacji Rosyjskiej nie będą przyjmowane" - ogłosili organizatorzy.

Jednocześnie grunwaldzka kapituła prosi rekonstruktorów o udział we wszelkich możliwych formach pomocy, zarówno dla walczących z najazdem w Ukrainie, jak i rodzin, które musiały uciekać do Polski. "Prosimy, pokażcie, że rycerskie ideały, które przyświecały naszym przodkom, ważne są dla nas i dzisiaj" - zaapelowała.

W inscenizacjach bitwy z 1410 r. bierze zwykle udział około tysiąca uczestników w strojach z epoki, a zmagania obserwują dziesiątki tysięcy widzów. Poza polskimi pasjonatami średniowiecznego rycerstwa regularnie przyjeżdżali tu rekonstruktorzy z Litwy, Niemiec, Ukrainy, Białorusi i Rosji. Bywali nawet goście z USA, Kanady czy Nowej Zelandii.

Tegoroczne Dni Grunwaldu, czyli cykl turniejów i pokazów walk rycerskich, warsztatów i innych wydarzeń, zaplanowano na 13-17 lipca. Inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Krzyżakami ma odbyć się w sobotę 16 lipca.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama