Jan Śpiewak: Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna usłyszeć zarzuty prokuratorskie za reprywatyzację

Była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna usłyszeć zarzuty prokuratorskie za reprywatyzację nieruchomości w Warszawie, która została przeprowadzona z naruszeniem prawa – ocenił przewodniczący stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak.

 

"Cała podstawa prawna reprywatyzacji była niekonstytucyjna. Odkurzanie decyzji administracyjnych, nacjonalizacyjnych sprzed 60-70 lat, eliminowanie ich z obrotu prawnego (…) narusza interesy obywateli, bo naraz się ktoś pojawia, unieważnia decyzje sprzed 50 lat i wprowadza do mieszkania" – powiedział Śpiewak we wtorek w "Polsat News".

 

Wyraził przekonanie, że była prezydent Warszawy "Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna naprawdę już dawno usłyszeć zarzuty prokuratorskie, z paragrafów urzędniczych, czyli niedopełnienia obowiązków, narażenia miasta na stratę".

 

"Nie wyobrażam sobie, że w cywilizowanym kraju profesor prawa, były szef NBP, oddaje nieruchomości warte miliardy wraz z ludźmi w środku i nie ponosi żadnych konsekwencji" – oznajmił Śpiewak. Dodał, że "w Warszawie łamano prawa człowieka".

 

NSA poinformował, że w poniedziałek zmienione zostały cztery wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w których wcześniej WSA uchylił decyzje komisji. NSA zaś uchylił wyroki WSA i oddalił skargi na decyzje komisji. Jak przekazały strony procesu NSA uznał m.in., że nabywcy roszczeń dekretowych, m.in. handlarze roszczeń, nie są stroną postępowania reprywatyzacyjnego i nie nabywają praw do nieruchomości warszawskich. Ponadto wyroki te oznaczają, że nieruchomości, których dotyczyły sprawy, wracają do miasta.

 

Orzeczenia są prawomocne i odnoszą się do nieruchomości: Senatorska 9; Senatorska 7; Szara 3, 5, 7, 9; Rozbrat 42 oraz ul. Czerniakowska i Szara. Na przykład decyzję reprywatyzacyjną wydaną w 2010 r. ws. nieruchomości przy ul. Szarej i Czerniakowskiej komisja weryfikacyjna unieważniła 27 czerwca 2018 r. Decyzja została podpisana przez ówczesnego wiceszefa Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba R. Chodzi o teren na warszawskim Powiślu, który odzyskał biznesmen Maciej M., oskarżany obecnie (podobnie jak Jakub R.) ws. warszawskich reprywatyzacji.(PAP)

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama