W 2021 roku polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie zebrała ponad 12 mln zł na wsparcie prześladowanych chrześcijan. Po Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym do Libanu, który był w centrum działań PKWP, trafiło już 950 tys. euro.
W 2021 roku polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie konsekwentnie nagłaśniała tragedię Libanu. Wybuch w porcie w Bejrucie i kryzys ekonomiczny wpłynęły na dramatyczne pogorszenie warunków życia mieszkańców. 80 proc. z nich żyje poniżej progu ubóstwa. Dostęp do prądu jest ograniczony. Czasami to ledwie godzina w ciągu dnia. Gwałtownie wzrosła cena paliwa. Inflacja w latach 2019-2021 wyniosła – według oficjalnych danych – 300 proc., jednak w rzeczywistości wskaźnik może sięgać nawet 600 proc.
Ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP, przypomina, że Liban przyjął miliony uchodźców z sąsiednich krajów ogarniętych wojną. To ok. 2 mln Syryjczyków i 0,5 mln uchodźców z Palestyny. „Efekt był taki, że rozsypała się struktura państwa. Liban nie jest w stanie dłużej ponosić kosztów tego dramatu, który rozgrywa się na Bliskim Wschodzie: wojen, emigracji i uchodźctwa” – zwraca uwagę ks. prof. Cisło. Dodaje, że „kraj stracił stabilizację ekonomiczną i polityczną”.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie nauczone doświadczeniem Iraku i Syrii, gdzie wojna i trudna sytuacja ekonomiczna zmusiły do ucieczki setki tysięcy chrześcijan, nie chce dopuścić, by podobny scenariusz zrealizował się w Kraju Cedrów. „Za każdym razem, gdy obywatel Libanu emigruje, przegrywamy nową bitwę” – mówi maronicki patriarcha ks. kard. Béchara Boutros Raï.
Odpowiedzią PKWP są działania pomocowe. W ubiegłym roku Libanowi został poświęcony Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. „Chcieliśmy wesprzeć mieszkających tam chrześcijan, okazać im naszą solidarność” – podkreśla ks. prof. Waldemar Cisło. Dyrektor sekcji polskiej PKWP przekazał podziękowania na ręce kapłanów. „Poprzez modlitwę i zachęcenie swoich parafian do wsparcia materialnego sprawili, że na dzień dzisiejszy przekazaliśmy do Libanu 950 tys. euro” – tłumaczy ks. prof. Cisło.
Stowarzyszenie może docierać do potrzebujących poprzez nawiązanie współpracy ze wspólnotami religijnymi. Wśród nich są Kościół maronicki, Kościół grecko-melchicki i Kościół chaldejski. „To nasi partnerzy, którzy dbają o swoich wiernych, dbają o tych najbiedniejszych” – mówi dyrektor sekcji polskiej PKWP.
Wsparcie dla Libanu w 2021 roku uzupełniły transporty z pomocą humanitarną. Życzliwość wojska pozwoliła dostarczyć mieszkańcom Kraju Cedrów, m.in. mleko w proszku, środki czystości oraz leki. Wsparcie finansowali darczyńcy Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Wśród nich: Grupa PKP, Polfa Tarchomin, PGD Polska oraz IŁ Capital. Dzięki środkom z rezerwy premiera i inicjatywie podjętej przez prezydenta Andrzeja Dudę w grudniu do Libańczyków oraz syryjskich uchodźców w Dolinie Bekaa trafiły paczki z żywnością. „Udało nam się zawieść 10 tys. paczek żywnościowych i higienicznych” – wylicza ks. prof. Cisło. „W Bejrucie i okolicach było słychać wielkie podziękowanie dla Polski” – wskazuje.
Dyrektor sekcji polskiej PKWP podziękował wszystkim darczyńcom i przyjaciołom Stowarzyszenia, którzy włączyli się w działania pomocowe. „W tym roku zebraliśmy ponad 12 mln zł” – mówi ks. prof. Cisło. Tłumaczy, że środki „zostały przeznaczone na zakup żywności, zakup leków czy wsparcie dzieci w ośrodkach dla sierot”.
„To piękne dzieło, które jako Pomoc Kościołowi w Potrzebie, dzięki naszym darczyńcom i przyjaciołom, mogliśmy realizować w różnych rejonach świata” – podkreśla ks. prof. Waldemar Cisło.
Biuro Prasowe PKWP Polska