Co powiedzieć mamie planującej aborcję? Jak zachować się wobec mamy, która urodzi niepełnoprawne dziecko? Co zrobić, gdy nastolatek zadaje trudne pytanie? Przecięty Polak może znaleźć się przynajmniej w trzech sytuacjach dotyczących pro-life, które wymagają reakcji. Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu i dyrektor ds. edukacji w Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka (PSOŻC), prywatnie mama i żona, radzi jak się zachować.
Wojna na Ukrainie zrodziła nowe wyzwania w kwestii pro-life. Rozmówczyni Family News Service podkreśliła, że priorytetem i konkretnym wyzwaniem na ten czas jest pomoc kobietom uciekającym z Ukrainy, szczególnie tym, które zostały zmuszone do opuszczenia ojczyzny w zaawansowanej ciąży, bez męża. One nierzadko w aborcji widzą rozwiązanie problemu, zachęcane do tego przez środowiska anti-life. Guziak-Nowak zaznaczyła, że niestety analogie wojenne nie są obce walce w obronie życia. „Wojna z nienarodzonymi toczy się w klinikach, prywatnych gabinetach, szpitalach, gdzie w białych rękawiczkach, za pieniądze podatników odbiera się życie dzieciom” – powiedziała. Jak wynika ze statystyk, w tym roku na świecie w wyniku aborcji zabito już ponad 9,5 mln dzieci.
Ważne jest także wspieranie rodzin, które przyjeżdżają do Polski z Ukrainy z niepełnosprawnymi dziećmi. To jest realny trud, który obrońcy życia muszą podjąć.
Rozmówczyni Family News Service uważa, że każde czasy niosą z sobą jakiś trud i swoje wyzwania. Jej zdaniem najważniejsze w tym kontekście jest posiadanie głębokiego przekonania o tym, co jest dla nas naprawdę ważne. „My z mężem jesteśmy zwykłą rodziną. Jeśli pojawiają się problemy, to należy rozwiązać te trudności, a nie małżeństwo. Nam się wydaje, że to takie oczywiste, ale równocześnie spotykamy czasem osoby, którym ta nasza zwyczajność wydaje się rewolucyjna, kontrkulturowa. Jest to czas, kiedy na nowo trzeba zawalczyć o definicje rodziny i małżeństwa” – stwierdziła Magdalena Guziak-Nowak.
Kobieta – druga ofiara aborcji
„W naszym Stowarzyszeniu o kobiecie, która dokonała aborcji, zawsze mówimy, że jest drugą ofiarą tego dramatu. Nigdy nie ośmieliłabym się nazwać jej morderczynią czy zabójczynią, choć niezaprzeczalnym faktem jest, że dziecko straciło życie. Mamy jednak dostęp do bogatej literatury naukowej dotyczącej przyczyn decyzji aborcyjnych. Wiemy, na tzw. zabieg decydują się nierzadko kobiety głęboko zranione, porzucone przez partnerów, doświadczające przemocy psychicznej, fizycznej, ekonomicznej, seksualnej. Kiedy to wiem, nie mogę popatrzeć na tę kobietę inaczej, jak tylko ze współczuciem” – powiedziała Magdalena Guziak-Nowak.
Jak przypomniała, niektóre środowiska negują istnienie tzw. syndromu poaborcyjnego. Tymczasem analiza wszelkich danych klinicznych jasno wskazuje, że to zjawisko istnieje. Nierzadko psychiatrzy wolą mówić, że u swoich pacjentek diagnozują zespół stresu pourazowego, co brzmi bardziej neutralnie. W rzeczywistości chodzi jednak o to samo: psychiczne konsekwencje odebrania dziecku życia.
Kontakt z młodzieżą, kobietą rozważającą aborcję i mamą dziecka niepełnosprawnego – Jak się zachować?
Przecięty Polak może znaleźć się przynajmniej w trzech sytuacjach dotyczących pro-life, które wymagają reakcji. Magdalena Guziak-Nowak radzi, jak się wtedy zachować.
Nasza rozmówczyni podkreśliła, jak ważna jest delikatność w rozmowach z dzieckiem na trudne tematy. Zaznaczyła, że dla niej naczelną zasadą jest, żeby „zawsze dzieciom mówić prawdę, ale to nie oznacza, że musimy powiedzieć im wszystko, co wiemy”.
Jak zareagować na trudne pytanie młodego człowieka? Rozmówczyni Family News Service podkreśliła, że w tym kontekście szczególnie ważna jest wiedza. „Rodzic nie ma prawa nie wiedzieć. Zawsze trzeba udzielić odpowiedzi, choć nie zawsze już, w tym momencie. Jeśli pytanie nas zaskoczyło, powiedzmy: Nie myślałam o tym wcześniej. Zastanowię się, poszukam informacji i ci odpowiem” – stwierdziła Guziak-Nowak. Poza tym trzeba być gotowym przyznać się do błędu. „Zawsze musimy być autentyczni, nawet jeśli nie jesteśmy krystaliczni. Nikt z nas nie jest ideałem” – dodała.
A co można powiedzieć mamie rozważającej aborcję? „Nikt nigdy nie będzie cię kochał bardziej niż to dziecko. Zasługujesz na coś lepszego. Jeśli jesteś w kryzysie, jeśli jesteś samotna, zasługujesz na lepsze rozwiązanie. Mogę ci realnie pomóc. Nie będziesz w tym sama” – poradziła Guziak-Nowak.
Co powiedzieć mamie, która czeka na narodziny niepełnosprawnego dziecka? Sekretarz zarządu PSOŻC odpowiedziałaby tak: „Nie zawsze możemy dołożyć dni do życia, ale zawsze możemy dołożyć życia do dni. Są miejsca, gdzie i ty, i dziecko zostaniecie potraktowani z największą delikatnością, gdzie twoje dziecko będzie najważniejszym pacjentem dla personelu medycznego. W tym miejscu będziesz mogła przygotować się na jak najpiękniejsze przywitanie maluszka, a może także na pożegnanie się z nim, jeśli będzie bardzo chory. Twoje dziecko jest największą wartością niezależnie od stanu jego zdrowia i tego, jak długo będzie żyło. Twoje łono jest dla niego najbezpieczniejszym miejscem na świecie”.
Jak dzisiaj wychowywać odpowiedzialnych mężów i ojców?
Magdalena Guziak-Nowak przypomniała słowa Wandy Półtawskiej, która mówiła, że „nie byłoby problemu aborcji, gdyby na świecie nie brakowało mądrych i odpowiedzialnych mężczyzn, którzy w trudnych sytuacjach stanęliby na wysokości zadania”. Doświadczamy czegoś, co jest nazywane kryzysem ojcostwa i męskości. Z badań niemieckich wynika, że aż 40 proc. kobiet decydujących się na aborcję jako główny powód podało brak wsparcia odpowiedzialnego mężczyzny.
Jest jednak wielu mężczyzn, którzy wspierają żony, a nawet na drodze sądowej walczą o prawo do życia dla swoich nienarodzonych dzieci.
„Trzeba wrócić do kształcenia cnót. Ważne, żeby nie chodzić na tanie kompromisy. Wielkie zadanie do spełnienia ma dom rodzinny. Dziecko do prawidłowego wzrostu potrzebuje mieć wzór dobrej mamy i wzór dobrego taty” – zaznaczyła rozmówczyni Family News Service.
Dlaczego warto podjąć duchową adopcję dziecka poczętego?
W Dzień Świętości Życia 25 marca wielu podejmuje dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego. Każdego dnia przez 9 miesięcy należy odmówić krótką modlitwę oraz dziesiątek Różańca i opcjonalnie wypełnić jakieś dodatkowe postanowienie.
Magdalena Guziak-Nowak radzi, dlaczego warto się w to dzieło zaangażować: „Dla mnie osobiście jest to po pierwsze modlitwa za konkretne dziecko, którego życie jest zagrożone, a którego imię znane jest tylko Panu Bogu. Z drugiej strony jest to też solidarne stanięcie obok mamy i taty tego dziecka, którzy przeżywają jakiś trud”.
Państwo Nowakowie zastanawiali się czy włączyć ich dzieci do duchowej adopcji. Ostatecznie zdecydowali się je zaangażować, co przyniosło dobre efekty.
Więcej o duchowej adopcji: www.duchowa-adopcja.pl
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka – bogate tradycje pro-life
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka (PSOŻC) jest jedną z największych i najstarszych organizacji pro-life w Polsce. Działa w oparciu o trzy podstawowe filary: edukację, pomoc charytatywną i modlitwę.
23 marca br. miała miejsce premiera nowej inicjatywy: Klub pro-life, polegającej na wspólnym czytaniu „Evangelium Vitae” Jana Pawła II.
Więcej informacji o licznych inicjatywach Stowarzyszenia można znaleźć na jego stronie internetowej: pro-life.pl oraz w mediach społecznościowych.
Family News Service