Minister Maląg: w urzędach pracy z miesiąca na miesiąc ubywa bezrobotnych

W urzędach pracy z miesiąca na miesiąc ubywa bezrobotnych. W październiku było ich o 4,2 tys. mniej niż przed miesiącem. Bez pracy pozostawało 797,5 tys. osób – to najmniej od ponad trzech dekad – przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Według wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w październiku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc. W porównaniu do poprzedniego miesiąca pozostała na niezmienionym poziomie, a w zestawieniu z końcem października 2021 r. była niższa o 0,8 pkt. proc.

Zdaniem minister rodziny Marleny Maląg dane o rynku pracy w Polsce napawają optymizmem.

„W urzędach pracy z miesiąca na miesiąc ubywa bezrobotnych. W październiku było ich o 4,2 tys. mniej niż przed miesiącem. Bez pracy pozostawało 797,5 tys. osób – to najmniej od ponad trzech dekad. To kolejny dowód, że nasza polityka zdała egzamin zarówno w czasach pandemii, gdy nie szczędziliśmy środków, by wesprzeć przedsiębiorstwa w obronie miejsc pracy, jak i teraz, gdy rynki wielu krajów mierzą się ze skutkami działań Federacji Rosyjskiej” – wskazała szefowa MRiPS.

Podkreśliła, że „siłę polskiego rynku pracy widzimy też na tle unijnych krajów”. „W tym tygodniu Eurostat po raz kolejny wskazał na Polskę jako na jednego z europejskich liderów pod względem niskiego bezrobocia. Od trzech miesięcy stopa bezrobocia liczona przez Eurostat dla naszego kraju (lipiec–wrzesień) utrzymuje się na poziomie 2,6 proc. To daje nam drugie miejsce wśród 27. krajów UE, tuż po Czechach. Średnia dla Wspólnoty to 6 proc.” – podała minister Maląg.

Ze wstępnych danych MRiPS wynika, że w październiku 2022 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 86,3 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, czyli o 13,2 tys. (13,3 proc.) mniej niż miesiąc wcześniej i o 34,7 tys. (28,7 proc.) mniej niż w październiku 2021 r.

Porównując poziom bezrobocia z końcu października 2022 r. do stanu z końca lutego 2020 r. (przed epidemią COVID-19) liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 122,4 tys. osób, a stopa bezrobocia rejestrowanego była o 0,4 proc. niższa niż w końcu lutego 2020 r.

Najlepiej sytuacja wygląda w woj. wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 2,8 proc. Najwyższy wskaźnik zanotowano w woj. podkarpackim (8,7 proc.).

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama