Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi do obywateli drogą elektroniczną. Oszuści podają się za policję. Nawiązanie z nimi korespondencji może doprowadzić do wyłudzeń lub zablokowania komputera - ostrzega KGP.
Przykłady fałszywych wiadomości Komenda Główna Policji udostępniła na swojej stronie internetowej. Nadawcy informują w nich o rzekomym wezwaniu na policję lub do sądu. Oszuści piszą odbiorcom, że toczą się wobec nich postępowania w sprawie przestępstwa pornografii dziecięcej i zwracają się o przesłanie im maila z wyjaśnieniami.
„Nawiązanie korespondencji z autorem wiadomości może skutkować otrzymaniem plików lub linków, które mogą zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem, wykradającym dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera. Oszuści żądają okupu za odblokowanie komputera" - ostrzega Biuro do Walki z Cyberprzestępczością KGP.
Policjanci apelują, aby ofiary oszustów skontaktowały się natychmiast ze swoim bankiem. „Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali. Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera! To rozzuchwala przestępców i kontynuują swoje ataki przeciwko innym. Nie ma też żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyskasz kontrolę nad komputerem" - podkreślają.
Mundurowi zalecają też kontakt z najbliższą jednostką Policji. „W przypadku zablokowania komputera pomocy możesz też szukać na stronie międzynarodowego projektu: nomoreransom.org, którego uczestnikiem jest również Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji" - wyjaśnia KGP.
autorka: Agnieszka Ziemska
agzi/ lena/ PAP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.