Pandemia COVID-19 wpłynęła w zróżnicowany sposób na decyzje firm o inwestycjach w aktywa niematerialne. W 12 krajach UE udział tych inwestycji spadł w 2020 r. względem 2019 r. – informuje Polski Instytut Ekonomiczny.
Według PIE, aktywa niematerialne – takie jak patenty, własność intelektualna, umiejętności pracowników czy metody zarządcze – stanowią coraz częściej o przewadze konkurencyjnej we współczesnej gospodarce. Tymczasem kraje Europy Środkowo-Wschodniej wydają na tego typu inwestycje mniej niż kraje Europy Zachodniej czy USA.
W 2020 r. firmy z krajów UE przeznaczały na aktywa niematerialne przeciętnie 38 proc. wydatków inwestycyjnych. Największy udział tego typu inwestycji był w Irlandii, na Cyprze i w Danii, najniższy - w Chorwacji (20 proc.), Bułgarii (21 proc.), Polsce (22 proc.) i na Węgrzech (22 proc.). Liderem Europy Środkowej i Wschodniej była Estonia, z udziałem na poziomie 33 proc.
Jak podkreślają analitycy, inwestycje w aktywa niematerialne są istotnie związane z innowacyjnością gospodarki, a także z produktywnością przedsiębiorstw czy ze wzrostem PKB w całej gospodarce. Ograniczanie tych inwestycji przełoży się na możliwości rozwoju firm w dłuższym okresie, a także na ich konkurencyjność na europejskim rynku - przestrzegają.
"W Polsce niski stan inwestycji w aktywa niematerialne diagnozowaliśmy już przed pandemią, a ona sama nie stała się w tym zakresie impulsem do unowocześnienia przedsiębiorstw" - przypomina Polski Instytut Ekonomiczny.
W przeprowadzonym przez PIE na jesieni 2021 r. badaniu przedsiębiorstw, w aż pięciu z siedmiu kategorii aktywów niematerialnych ponad 80 proc. firm odpowiedziało, że nie realizuje ani nie planuje inwestycji. Nieco lepiej było w przypadku inwestycji w kompetencje pracowników (27 proc. inwestowało w 2021 r. lub planowało inwestycje na 2022 r.) oraz wydatkach na marketing i reklamę (31 proc. inwestowało w 2021 r., 32 proc. planowało w 2022 r.).
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.