Podczas nocy sylwestrowej powstało ok. 700 pożarów wywołanych przez fajerwerki. Najwięcej na terenie województwa dolnośląskiego, śląskiego, wielkopolskiego oraz mazowieckiego – poinformował w niedzielę rzecznik Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.
Rzecznik PSP zaznaczył, że w sobotę 31 grudnia strażacy podjęli 1261 interwencji. Tego dnia wybuchło 498 pożarów i miało miejsce 614 miejscowych zagrożeń i 149 fałszywych alarmów. W wyniku pożarów zginęły 2 osoby, a 14 osób zostało rannych.
Dodał, że w wyniku miejscowych zagrożeń śmierć poniosło 26 osób i było 118 rannych. Strażacy interweniowali 24 razy w związku z zatruciem tlenkiem węgla. W wyniku zatrucia 7 osób zostało rannych, nie było ofiar śmiertelnych.
Kierzkowski poinformował, że od północy do godziny 6 w niedzielę 1 stycznia strażacy odnotowali 1098 interwencji, w tym 866 pożarów, 126 miejscowych zagrożeń oraz 106 fałszywych alarmów.
„Było 47 pożarów w obiektach mieszkalnych, 12 pożarów samochodów, 20 wypadków drogowych i 24 działania medyczne" – wyjaśnił.
Poinformował, że najwięcej zdarzeń miało miejsce w woj. dolnośląskim (175), śląskim (144), mazowieckim (139), oraz wielkopolskim (129). „W wyniku pożarów odnotowano 2 ofiary śmiertelne oraz 7 rannych" – zastrzegł.
Zaznaczył, że podczas nocy sylwestrowej powstało około 700 pożarów wywołanych przez fajerwerki - najwięcej na terenie województwa dolnośląskiego (ok. 100), śląskiego (ok. 100), wielkopolskiego (ok. 80) oraz mazowieckiego (ok. 70). "Pożary wywołane fajerwerkami to głównie pożary traw, tuj przy budynkach, śmietników przydomowych, altanek i wiat garażowych" – wyjaśnił.
Jak podał bryg. Kierzkowski, o godz. 1.21 w niedzielę w Gdańsku (woj. pomorskie) wybuchł pożar w mieszkaniu na 2 piętrze 5-kondygnacyjnego budynku. W pożarze zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. „Po przyjeździe mieszkanie było całe zadymione. Na miejscu działało 14 strażaków i 5 samochodów" – mówił.
Autor: Iwona Żurek
iżu/ mark/PAP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.