„Serce dla Ukrainy”. Salezjanie wyśpiewują wsparcie dla Ukraińców

Utwór „Serce dla Ukrainy” jest wyrazem naszego sprzeciwu wobec agresji rosyjskiej, tam zawarliśmy też targające nami uczucia – mówi Norbert Rosiński SDB, który jest współautorem słów do piosenki.

W przesłanym redakcji tekście opowiada, jak powstała piosenka i jak salezjanie włączają się w pomoc uchodźcom i walczącym na Ukrainie. Publikujemy cały tekst:

Dane mi było dorastać w wolnym kraju, choć jestem świadomy, ile mój naród ta wolność kosztowała. Tym bardziej wiadomość o wojnie w Ukrainie wywołała we mnie skrajnie trudne emocje. Paradoksalnie działo się to tydzień przed Wielkim Postem, gdy świętowaliśmy w Polsce tłusty czwartek. Tuż za granicą niewinne rodziny zostały rozbite, nastąpiła wielka migracja uchodźców, a we mnie rodziło się wiele pytań, co będzie i jak pomóc?

W naszym salezjańskim Seminarium w Krakowie schronienie znalazły dziesiątki ukraińskich rodzin. Niektórzy zostają z nami na dłużej, części z nich pomagamy w przygotowaniu się do dalszej podróży. Salezjański Wolontariat Misyjny rozpoczął akcję „Serce dla Ukrainy”. W jej ramach organizowana jest zbiórka pieniężna, a także materiałów pierwszej potrzeby. Opróżnione garaże pełnią funkcję magazynów, które szybko się zapełniają dzięki hojności darczyńców z Polski, ale także zza granicy. Do tej pory z pomocą Salezjanów i wolontariuszy zorganizowaliśmy już pięć transportów najpotrzebniejszych produktów do naszych placówek na terenie Ukrainy. Wszystkie te działania dokumentuje salezjańska grupa medialna Art. 43, tworząc krótkie reportaże. 

Razem z moim współbratem, Dominikiem (NDP), dostaliśmy propozycję od organizatorów akcji „Serce dla Ukrainy”  nagrania utworu, w celu wsparcia ich działań oraz ku pokrzepieniu wszystkich naszych braci z Ukrainy. Naszą pasją już od dawna jest tworzenie muzyki w stylu hip-hop/reggae. Wiedziałem, że będzie to trudne zadanie – jestem młodym zakonnikiem, który nigdy nie zaznał wojny, jakie słowa mam w takim razie skierować do ludzi, którzy tracą rodziny, ziemię i wolność? Jednak po krótkiej dyskusji zdecydowaliśmy się podjąć tego zadania. Utwór jest wyrazem naszego sprzeciwu wobec agresji rosyjskiej, tam zawarliśmy też targające nami uczucia. Owocem współpracy jest piosenka pt. „Serce Ukrainie”, zachęcam wszystkich do odsłuchania i włączania się w akcję poprzez modlitwę, post i jałmużnę, do czego zaprasza nas obecna sytuacja! Nigdy więcej wojny!

Norbert Rosiński SDB (None Rhyme)
 

None Rhyme & NDP - Serce Ukrainie
Art. 43
« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao