Szef CWBR: m.in. lekarze i pielęgniarki będą zapraszani na szkolenie, chcemy bazować na ich wiedzy

M.in. lekarze, pielęgniarki, informatycy czy kierowcy, którzy przeszli kwalifikację wojskową, będą zapraszani na szkolenie. Nie jest naszym założeniem, by brali oni udział w szkoleniach poligonowych, chcemy bazować na ich wiedzy i doświadczeniu – podkreślił szef CWBR płk Mirosław Bryś.

„Ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła pojęcie pasywnej rezerwy. Wiąże się to z udziałem w ćwiczeniach wojskowych. Zapraszamy na szkolenie wąską grupę osób, które są po kwalifikacji wojskowej: lekarzy, pielęgniarki, sanitariuszy, informatyków, prawników, weterynarze oraz kierowców” – powiedział w piątek w TVP Info szef Centralnego Wojskowego Biura Rekrutacji. Ćwiczenia będą trwały do dwóch dni.

Wyjaśnił, że chodzi o to, aby „tę rzeszę osób zapoznać z nowym uzbrojeniem, które wchodzi na wyposażenie wojska (…), zapoznać z uwarunkowaniami służby wojskowej i nadać przydziały mobilizacyjne tak, aby w czasie zagrożenia mogli wzmocnić obronność państwa polskiego”.

„Nie jest naszym założeniem, żeby ci ludzie biegali po pasach ćwiczeń, brali udział w szkoleniach poligonowych, realizowali zadania na strzelnicach w pełnym wymiarze, tak jak to robią np. strzelcy” – zapewnił płk Bryś. Podkreślił, że wojsko będzie „bazować na wiedzy i doświadczeniu tych osób”.

Wskazał, że specjaliści z branży informatycznej potrzebni są m.in. w wojskach obrony cyberprzestrzeni. „Mamy systemy teleinformatyczne, które należy chronić. Należy zapewnić bezpieczny przesył danych” – powiedział.

Poinformował, że na dłuższe – dwutygodniowe – ćwiczenia będą powoływane osoby, „które kiedyś służyły w wojsku, mają nadane przydziały mobilizacyjne i znajdują się w pasywnej rezerwie”.

„Ta grupa osób będzie przeszkalana na nowe typy uzbrojenia i sprzętu. Kiedyś żołnierze strzelali z karabinka KBK AK, a obecnie na wyposażeniu wojska jest Grot i Beryl, więc musimy na ten karabinek wszystkie osoby przeszkolić. Kiedyś w nikłym stopniu używaliśmy na polu walki drony, obecnie doświadczenia z Ukrainy pokazują, jak wielką rolę odgrywają drony. Musimy naszych rezerwistów przeszkolić z zasad współpracy i współdziałania z dronami” – podkreślał szef CWBR.

Przypomniał, że wprowadzane są nowe typy uzbrojenia, nowe czołgi, nowe haubice. „Ten sprzęt cały czas napływa na wyposażenie i musimy rezerwistów, którzy kiedyś służyli w wojsku przeszkolić. To jest jedna duża grupa, które będą poddawane szkoleniu w czasie ćwiczeń” – dodał płk Bryś.

Zgodnie z opublikowanym 6 grudnia projektem rozporządzenia w przyszłym roku wojsko może powołać do 17 tys. osób do zawodowej służby wojskowej, do 200 tys. żołnierzy rezerwy, do 10 tys. aktywnej rezerwy (nowa forma, wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny) do 28,5 tys. żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i do 38 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. (PAP)

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama