W ciągu ostatniej doby do Polski przybyło 106 tys. osób z Ukrainy; to najwyższy wynik od momentu agresji Rosji na Ukrainę – powiedział w sobotę wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł dodał, że z blisko 800 tys. uchodźców, 100-150 tys. to goście Mazowsza i Warszawy.
"Od momentu rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę do dziś granicę Rzeczypospolitej Polski z Ukrainą przekroczyło blisko 800 tys. osób uciekających przed bombami, które spadają na ich ojczyznę" - powiedział na briefingu prasowym wiceminister SWiA Paweł Szefernaker.
Jak dodał, sobota jest 10. dniem, od kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę. "W ciągu tego tygodnia tych działań (...) uruchomiliśmy w skali kraju 30 punktów recepcyjnych. Są także dodatkowe, mniejsze punkty organizowane przez samorządy" - powiedział.
Wiceminister przekazał, że funkcjonuje również 27 punktów informacyjnych, w których obywatele Ukrainy mogą otrzymać wszelką informację na temat pomocy, którą otrzymują w Polsce.
"W ciągu ostatniej doby przybyło do nas 106 tys. osób z Ukrainy. To pokazuje, że to jest najwyższa wynik w ciągu tych 10 dni. To pokazuje, że kolejne osoby docierają i tych osób w dalszym ciągu jest bardzo duża grupa" - powiedział.
Przyznał, że punkty recepcyjne przy granicy polsko-ukraińskiej są oblegane.
W sobotnim briefingu wziął udział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, który powiedział, że punkt recepcyjny na Torwarze ma możliwość przyjęcia 500 osób jednorazowo. "To jest miejsce, w którym te osoby mogą oczekiwać zaopiekowania w ciągu kilku-kilkunastu godzin. Są też tacy, którzy wymagają odpoczynku na dłużej" - wskazał. Zaznaczył, że z blisko 800 tys. osób, które wjechały na teren Polski, prawdopodobnie 100-150 tysięcy to goście Mazowsza i Warszawy".
"W tym miejscu dzięki ogromnej mobilizacji urzędników, wolontariuszy, żołnierzy WOT, harcerzy i wielu innych ludzi, którzy chcą pomagać udało się praktycznie w jeden dzień przygotować miejsce, w którym są nie tylko łóżka, ale także właściwie wszystko, co jest potrzebne tym osobom" - podkreślił Radziwiłł .
Jak wskazał wojewoda, zorganizowano dużo miejsc zakwaterowania na terenie Warszawy. "Jesteśmy gotowi do tego, aby przyjąć uchodźców znacznie więcej" - stwierdził. Radziwiłł stwierdził, że od piątku działają dwa miejsca, które mogą przyjąć (każde po 3,5 tysięcy) osób z Ukrainy. Zapewnił, że to jest nasze zabezpieczenie na wypadek, gdyby fala uchodźców z Ukrainy wzbierała.
"Staramy się tym osobom proponować, żeby przemieszczały się raczej do mniejszych miejscowości, gdzie społeczności lokalne z otwartymi ramiona na nich czekają z szeroko rozumianą pomocą" - zaznaczył Radziwiłł. Podkreślił, że osoby te przygotowują się do następnych etapów, by włączyć ich do funkcjonowania lokalnych społeczności.
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.