Zawsze warto czynić dobro!

19 maja, z inicjatywy Fundacji Ekologicznej Arka, obchodzony jest w Polsce Dzień Dobrych Uczynków, a więc święto społecznych i bezinteresownych działań. W tym dniu warto podkreślić, że dobro warto czynić zawsze i wszędzie. Dla chrześcijanina źródłem wszelkiego dobra jest sam Bóg.

„Nikt z nas nie jest samotną wyspą, nikt nie chce się tak czuć. W naszym otoczeniu są inni ludzie, ale także zwierzęta, a przede wszystkim środowisko naturalne, z którego korzystają wszyscy”. Dlatego Fundacja Ekologiczna Arka postanowiła kilkanaście lat temu zachęcić bardziej społeczeństwo do dobrych uczynków. Przypomina o tym corocznie 19 maja. Obecnie ten dzień świętowany jest w wielu środowiskach. Został też bardzo dobrze przyjęty przez wielu księży i wiernych świeckich katolików. 

W tym roku widzimy w sposób szczególny, że Polaków nie trzeba aż tak bardzo zachęcać do czynienia dobra. To właśnie nasz naród od razu otworzył serca dla uchodźców z Ukrainy, szybko zaczął organizować zbiórki i pomagać po wybuchu wojny w Ukrainie. Kiedy Rosja zaatakowała naszych wschodnich sąsiadów i rozlało się u nich zło, Polacy, choć nie tylko Polacy oczywiście, zaczęli dzielić się dobrem. Nie ustawajmy w tym zapale, bo pomocy potrzeba wciąż wiele. Chrześcijanin mógłby powiedzieć, że tam gdzie pojawił się grzech i wylało zło, jeszcze mocniej rozlewać zaczęła się Boża łaska i dobro. Gdyż dla chrześcijan źródłem wszelkiego dobra jest sam Bóg. 

Nie tylko więc dziś, ale każdego dnia, warto pomyśleć: co mogę zrobić dobrego dla świata? Czasem wystarczy zadzwonić do bliskiej osoby, która jest daleko i poświęcić jej chwile uwagi, bo może bardzo potrzebuje rozmowy. Czasem wyświadczeniem dobra może być ustąpienie miejsca ciężarnej kobiecie lub starszej osobie w autobusie, bądź w kolejce w sklepie. Dobrem dla naszej planety będzie na pewno to, aby nie marnować jedzenia, czy nie śmiecić w górach, bądź w lesie. 

I tak naprawdę wiele dobra może płynąć z trzech słów, które warto codziennie wymawiać, jak zachęcał niegdyś papież Franciszek. Są to trzy dobre słowa: proszę, przepraszam i dziękuję!

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao