W wieku zaledwie 52 lat zmarła s. prof. Agata Mirek, a zarazem przełożona generalna Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej. Ostatnio pracowała przy projekcie „Atlas klasztorów X-XXI wieku”, ale jej domeną była historia najnowsza Kościoła, zwłaszcza zgromadzeń zakonnych w dobie PRL.
S. prof. Agata Mirek od 2003 r. była związana z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, najpierw jako asystent, później jako adiunkt a następnie kierownik Ośrodka Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce.
Jej najważniejsze dokonania naukowe to wydana w 2008 r. książka „Trudne lata, wielkie dni. Zakony żeńskie w PRL”, w której dogłębnie opisała życie i działalność wspólnot zakonnych w warunkach państwa totalitarnego w latach 1945-1989 a także wydana w 2015 r. książka pt. „Siostry zakonne w obozach pracy w Polsce w latach 1954-1956”.
S. prof. Agata Mirek była członkinią Towarzystwa Naukowego KUL a także Komisji Historii Kobiet przy Polskiej Akademii Nauk. Jako historyczka angażowała się w prace Biura Historycznego przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.
Początki jej drogi naukowej związane były z Akademią Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie UKSW), gdzie w latach 1993-1998 studiowała historię Kościoła. Na ATK ukończyła studia doktoranckie i w 2001 r. już na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego obroniła doktorat. Habilitację uzyskała w 2009 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 2012 r. - profesor KUL.
Zmarła 24 września w Lublinie, o czym poinformowały siostry ze Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej, których była przełożoną generalną oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Społeczność KUL pożegna ją 29 września o godz. 13.30 podczas Mszy św. w kościele akademickim. Zostanie zapamiętana jako „prawdziwa Uczona i niestrudzona Organizatorka życia naukowego. Dobry, skromny i mądry Człowiek” - napisano na stronach internetowych KUL. Natomiast uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 30 września o godz. 12.00 w kościele oo. kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą i na cmentarzu parafialnym.
awo / Warszawa