Abp Depo ws. Wspólnoty „Mamre”: wobec osób, które dopuściły się zaniedbań lub krzywd, wyciągnięte zostaną konsekwencje

Konieczne będzie wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które dopuściły się zaniedbań lub krzywd we Wspólnocie Przymierza Rodzin „Mamre” – zaznaczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Zapowiedział także zmianę sposobu pełnienia w niej funkcji i sprawowania przez Kościoła nadzoru nad tym dziełem.

W wydanym w poniedziałek liście do diecezjan, metropolita częstochowski abp Wacław Depo poinformował, że zakończyła się wizytacja Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”, zarządzona w styczniu 2022 r. w związku z niepokojącymi sygnałami o nieprawidłowościach w jej funkcjonowaniu i zarządzaniu.

„Pierwszym etapem realizacji wniosków wizytacyjnych jest uporządkowanie formy prawnej funkcjonowania Wspólnoty. Kolejnymi będzie zmiana sposobu pełnienia w niej funkcji, sprawowania nadzoru i troski Kościoła o to dzieło” – zapowiedział metropolita częstochowski.

Podkreślił, że „konieczne będzie także wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które dopuściły się zaniedbań lub krzywd”. „Mogę zagwarantować, że sprawy te nie będą zbagatelizowane” – napisał abp Depo.

Zastrzegł, że „podziękowania dla dotychczasowego moderatora Wspólnoty, wbrew temu, jak to niektórzy mogli odebrać, nie są w żadnej mierze odrzuceniem zastrzeżeń czy zaprzeczeniem skargom tych, którzy doznali krzywdy, ale uczciwym uznaniem, że dokonało się przez jego posługę także wiele dobra, a Wspólnota przeżywała pod jego kierownictwem ogromny rozwój”.

W imieniu Kościoła, abp Depo przeprosił wszystkich, którzy „zostali zranieni przez ludzi związanych ze Wspólnotą”.

„Moje przeprosiny zapewne nie zdołają ukoić bólu, ale mimo wszystko proszę o wybaczanie wszelkich błędów i niedopatrzeń, które na pewno nie wynikały ze złej woli, ale raczej ze zbytniego zaufania i wiary w ludzką dobroć i odpowiedzialność. Sytuacja związana ze Wspólnotą jest bez wątpienia gorzką lekcją dla mnie i chyba dla całego Kościoła, by jeszcze baczniej czuwać nad działaniem grup i wspólnot kościelnych” – stwierdził abp Depo.

Wspólnota Przymierza Rodzin „Mamre” w świetle Kodeksu prawa kanonicznego jest stowarzyszeniem wiernych o charakterze prorodzinnym i w swej duchowości korzysta z doświadczenia katolickiego Ruchu Odnowy w Duchu Świętym.

W świetle polskiego prawa państwowego jest organizacją kościelną Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej pod nazwą Wspólnota Przymierza Rodzin „Mamre” z siedzibą w Częstochowie, erygowaną dekretem arcybiskupa częstochowskiego 14 lutego 2000 r. Założył ja ks. dr Włodzimierz Cyran, który znany jest z odprawiania w kościołach egzorcyzmów. Na czas wizytacji i do chwili podjęcia stosownych decyzji założycielowi i moderatorowi wspólnoty ks. Włodzimierzowi Cyranowi zawieszono uprawnienie do pełnienia posługi egzorcysty. (PAP)

autor: Magdalena Gronek

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama