To, co proponuje minister sprawiedliwości Adam Bodnar to nie są niuanse, tylko działanie wbrew konstytucji, próba zanarchizowania sądownictwa – ocenił w poniedziałek w TVP1 prezydencki minister Andrzej Dera. Prezydent Andrzej Duda wyraźnie mówił, że nie pozwoli na łamanie konstytucji – zaznaczył.
W piątek szef MS i prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do uzgodnień międzyresortowych projekt zmian w rozporządzeniu – Regulamin urzędowania sądów powszechnych. Zgodnie z proponowanymi przepisami „wnioski o wyłączenie sędziego ze względu na sposób powołania go na urząd sędziowski nie będą rozpoznawane przez sędziów powołanych w tym samym trybie”. Wskazano, że rozwiązanie to „uniemożliwi udział osób powołanych przez KRS ukształtowaną po 2017 r., w rozpatrywaniu tego typu wniosków”. Sędziowie ci nie będą uwzględniani w przydzielaniu spraw przez System Losowego Przydziału Spraw. Jak wskazało MS, „propozycja zmiany przepisów jest spowodowana tym, że ustawa z 8 grudnia 2017 r. o KRS wprowadziła sprzeczny z Konstytucją tryb wyboru sędziów-członków KRS"; 15 sędziów - członków Rady wybiera Sejm, a nie jak wcześniej - środowiska sędziowskie.
Prezydencki minister Andrzej Dera ocenił w poniedziałek TVP1, że „to, w którą stronę idzie minister Bodnar, budzi wielki niepokój, bo to jest jawne łamanie konstytucji”.
„To nie są niuanse, tylko wprost działanie wbrew konstytucji, próba zanarchizowania sądownictwa w Polsce, która może się skończyć tragicznie” – powiedział Dera.
„Pan prezydent wyraźnie mówił, że nie pozwoli na łamanie konstytucji, nie pozwoli na to, by anarchizować. Te głosy płyną nie tylko ze strony pana prezydenta, ale różnych innych osób, które realnie patrzą na to, co jest próbowane przez pana Bodnara” – stwierdził.
Prezydencki minister ocenił, że jest to bardzo niepokojące. „Tutaj dzwonnek alarmowy już się włączył” – powiedział. „Przypomnę, że sędziowie ślubują przestrzeganie konstytucji i ustaw. To, co robi pan minister Bodnar nie mieści się w tych ramach, to próba wywierania nacisku na sędziów, a sędziowie są niezwiśli. (...) Myślę, że sędziowie mając poczucie własnej godności i odpowiedzialności przed prawem wiedzą, jak się zachować” – powiedział.
Andrzej Dera pytany w poniedziałek w TVP 1, jak przebiega współpraca prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska, odparł, że „dopiero się zaczyna, więc trudno ją oceniać po pierwszych dniach”. „Pan prezydent zwołuje w środę Radę Bezpieczeństwa Narodowego, żeby rozmawiać o kwestiach bezpieczeństwa, z przedstawicielami strony rządowej, wojska” – wskazał.
„Zobaczymy, jak to się będzie kształtowało. Po owocach ich poznacie, słowa są zachęcające, dobre, zobaczymy, jak to będzie w praktyce” – dodał Andrzej Dera.
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska oceniła w reakcji na ten projekt, że to, iż nowy szef MS rozpoczyna urzędowanie od przedkładania projektów, które zmierzają do pogwałcenia fundamentów porządku konstytucyjnego RP, w tym zasady trójpodziału władz i niezawisłości sędziów budzi najwyższe zaniepokojenie. (PAP)
autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.