Film „Rycerz” dostępny dla parafii i instytucji kultury. „Za świętością o. Maksymilian sami możemy podążać ”

Wyprodukowany przez Fundację Opoka dokumentalny film o św. Maksymilianie Kolbe „Rycerz” dostępny jest dla parafii i instytucji kultury.

Wyprodukowany przez Fundację Opoka dokumentalny film o św. Maksymilianie Kolbe „Rycerz” dostępny jest dla parafii i instytucji kultury. Podmioty zainteresowane zorganizowaniem pokazu mogą kontaktować się z biurem Fundacji Opoka: biuro@opoka.org.pl, tel. 22 290 21 44 – w dni robocze w godz. 9.00-15.00.

Film dostępny jest także na kanale YouTube >>

Projekcje planowane są w parafiach, domach zakonnych i instytucjach kultury. W listopadzie pokaz filmu „Rycerz” wraz z dyskusją przy parafii Wniebowzięcia NMP w Białymstoku planuje zorganizować Fundacja W Dobrym Tonie.

„Celem naszej fundacji jest promocja wielkich postaci naszej Ojczyzny, do których bez wątpienia zalicza się św. Maksymilian Kolbe. W świecie zagubionych wartości, chcemy przywoływać postacie, które postawimy za wzór” – mówi Adam Radziszewski z Fundacji W Dobrym Tonie.

Wielu widzów, którzy mieli okazję zobaczyć dokument podkreśla, że „świętość o. Maksymiliana jest tak ludzka, tak naturalna, że możemy ją nie tylko dotknąć, ale i sami nią podążać”.

„Zwłaszcza młodzi ludzi, jak w przypadku uczniów I klasy LO Żagle z Warszawy, którzy pełni skupienia wpatrywali się w postać świętego franciszkanina, który nie ukazywany jest nie tylko jako zakonnik, ale również jako wynalazca, patriota czy męczennik za wiarę” – zwraca uwagę Sebastian Moryn, który na warszawską premierę „Rycerza” wybrał się wraz z uczniami.  

Film „Rycerz” to film dokumentalny ukazujący życie i działalność św. Maksymiliana Marii Kolbe na tle historii Polski i Europy. Reżyser dokumentu, Michał Szymanowicz zwraca uwagę, że dla większości osób o. Maksymilian wciąż pozostaje „tylko” męczennikiem.

„Tymczasem jego bogatym życiorysem można by obdarzyć kilka osób. We wszystkich dziedzinach, którymi się zajmował, nie uznawał kompromisów. Wstępując do zakonu, przyjął imię Maksymilian, co po łacinie oznacza „Największy” i to imię doskonale charakteryzuje jego przyszłe działania. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wielka i bogata była to postać. Był misjonarzem, wynalazcą, założycielem największego zakonu męskiego w ówczesnej Europie, twórcą nowoczesnego koncernu medialnego. Męczeństwo było zwieńczeniem całego jego życia. Dlatego staraliśmy się jak najwierniej odtworzyć jego życie” – wyjaśnia reżyser Michał Szymanowicz.

Premiera 57-minutowego dokumentu miała miejsce 13 października w Warszawie. 30 października pokaz na zaproszenie Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, Adama Kwiatkowskiego dla korpusu dyplomatycznego, zorganizowano także w Rzymie. Gościem specjalnym obydwu projekcji był abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Życie św. Maksymiliana to drogowskaz dla każdego chrześcijanina – nie tylko w Polsce, gdzie postać ta jest znana, ale także dla chrześcijan na całym świecie, do których dotrze ten film” – powiedział w Rzymie abp Gądecki. „Ofiarować swoje życie w służbie drugiemu człowiekowi jest wezwaniem dla każdego. I nie chodzi o Caritas czy pracę socjalną, chodzi o coś więcej: by przemieniać się w człowieka w pełni Chrystusowego,  człowieka, który nie stawia siebie na pierwszym miejscu, ale Chrystusa i jego dzieło ewangelizacyjne”  - dodał.


Materiał powstał w ramach projektu „Polska energia zmienia świat” dzięki wsparciu Partnerów: Fundacji PGE, Fundacji PZU, dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Narodowego; Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Funduszu Patriotycznego oraz Sponsorów ENEA S.A. , KGHM Polska Miedź. Mecenasem Projektu jest Tauron Wytwarzanie S.A. Partnerem medialnym jest telewizja EWTN.

« 1 »

reklama

reklama

reklama