W siedzibie Uczelni Collegium Intermarium miała miejsce konferencja naukowa „Zjawisko eutanazji. Refleksje interdyscyplinarne”, współorganizowana przez Instytut Ordo Iuris.
Podczas wydarzenia temat został przeanalizowany z perspektywy medycyny, prawa, socjologii, filozofii czy teologii. Prelegenci przedstawili m.in. stan prawny związany z eutanazją w Polsce i innych krajach Europy. Wskazali na problemy jakie rodzi upowszechnienie tego procederu. Uczestnicy zwrócili także uwagę na najważniejsze środki przeciwdziałania ograniczaniu prawa do życia.
Jednym z prelegentów był dr hab. Tomasz Dzierżanowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Lekarz skupił się na zagadnieniu umierania w godności. Zwrócił on uwagę, że godność człowieka jest fundamentalną kwestią w dyskusji o umieraniu. Podkreślił też, że poszanowana powinna być godność zarówno umierającego pacjenta, jak i jego bliskich oraz personelu medycznego. „Gdy mówimy o umieraniu, punktem wyjścia jest pojęcie godności człowieka. Rozumiemy je przede wszystkim jako pojęcie własnej wartości, szacunek do samego siebie, ale także oczekiwanie, żeby inne osoby wyrażały ten szacunek wobec nas i rozpoznawały w nas tę godność” – podkreślił dr hab. Tomasz Dzierżanowski.
Arkadiusz Robaczewski z Collegium Intermarium zauważył natomiast, że popularyzacja postawy hedonistycznej wpłynęła na upowszechnienie eutanazji. Wskazał na źródła naszej cywilizacji, do których powrót mógłby pomóc w zahamowaniu procederu eutanazyjnego. „Dla starożytnych i średniowiecznych było oczywiste, że dobro jest trudne, że życie wymaga wysiłku. Żeby osiągnąć swój cel, żeby osiągnąć szczęście, trzeba od siebie wymagać, generować wysiłek. Takie przekonanie było rezultatem odczytania prawdy o świecie i prawdy o sobie samym w tym świecie” – zauważył Arkadiusz Robaczewski.
Podczas wydarzenia głos zabrali także prawnicy. Dr Janusz Roszkiewicz z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich opowiedział o tematyce końca ludzkiego życia w kontekście przepisów prawa. Przybliżył także znane przypadki, które poruszyły opinię publiczną w wielu krajach – sprawy Vincenta Lamberta, Alfiego Evansa czy Charliego Garda. „Granica pomiędzy życiem a śmiercią czasami jest płynna. Ma to fundamentalne znaczenie z punktu widzenia prawnika, ponieważ prawo nie zawiera precyzyjnej definicji śmierci. Dlatego prawnik musi się odwoływać do dorobku medycyny, filozofii, czasem też teologii, żeby odpowiedzieć na pytanie, czy ma do czynienia z żywym człowiekiem, którego życie zasługuje na ochronę prawną” – mówił dr Roszkiewicz.
Zjawisko eutanazji. Refleksje interdyscyplinarne - konferencja naukowaO konstytucyjnej roli państwa i wspólnoty wobec stanów granicznych mówił natomiast adw. Jerzy Kwaśniewski. „W polskiej Konstytucji widzimy jasno godność człowieka jako most, który ustrojodawca przerzuca z poziomu prawa pozytywnego do poziomu ładu ponadpozytywnego i prawa naturalnego. Ta ranga ładu ponadpozytywnego zasadniczo nie jest dziś przez nikogo kwestionowana” – zaznaczył prezes Ordo Iuris.
R.pr. Katarzyna Gęsiak odniosła się do kwestii upowszechnienia eutanazji w różnych krajach Europy. Wskazała na to, jakie tendencje towarzyszą temu zjawisku. „Kraje, w których została zalegalizowana eutanazja, często sąsiadują ze sobą. Widzimy strategię, w jaki sposób prawo do eutanazji się rozprzestrzenia. Jest to próba bardzo mocnego wpływu na opinię publiczną i sugerowanie, że jeśli sąsiedni kraj zaakceptował eutanazję, to my też powinniśmy to zrobić” – podkreśliła dyrektor Centrum Prawa Medycznego i Bioetyki Ordo Iuris.