„Jan Sobieski pod Wiedniem” wyhaftowany! Na Jasnej Górze można obejrzeć niecodzienną replikę arcydzieła Matejki

Na Jasnej Górze w Bastionie św. Barbary można podziwiać niezwykłe dzieło. Jest to replika obrazu Jana Matejki „Jan Sobieski pod Wiedniem”. Jej wymiary to 4,5x8,9 metra, a technika, którą ją wykonano, to… haft. 

Całość dzieła to 9,5 miliona krzyżyków, wykonywanych ręcznie, tzw. wzorem liczonym. Tworzą one 50 elementów połączonych w obraz o wymiarach 4,5x8,9 metra. Na każdej części z tyłu wyhaftowane jest imię i nazwisko osoby, która ją wykonała.

Jak powiedział Adam Panek, prezes Fundacji wspierania kultury, sztuki i tradycji rękodzieła artystycznego im. św. Królowej Jadwigi: „Przygotowania trwały przez 12 miesięcy i polegały na przetworzeniu dobrego jakościowo zdjęcia na diagramy do haftowania. Kolejnym etapem było samo haftowanie. Proces ten trwał 2 lata. Prym tutaj wiodła moja mama”. 

Tak olbrzymia praca zaangażowała 78 wolontariuszy, z których 53 brało bezpośredni udział w haftowaniu. 

Pomysł wykonania repliki tego obrazu wypłynął od Marii Serafińskiej-Domańskiej, jedynej żyjącej krewnej Jana Matejki. 

Obraz przedstawiający bitwę pod Wiedniem był w Polsce wystawiony tylko przez 5 dni. W dniu 200 rocznicy zwycięstwa pod Wiedniem 12 września 1883 obraz został wystawiony w Wiedniu. W grudniu 1883 Matejko wraz z polską delegacją udał się do Rzymu, gdzie wręczył obraz papieżowi Leonowi XIII nie jako własne dzieło, ale jako dar narodu polskiego. Od tamtej pory „Jan Sobieski pod Wiedniem” znajduje się w Muzeach Watykańskich. 

Haftowaną replikę obrazu można oglądać na Jasnej Górze w Bastionie św. Barbary do końca sierpnia.

Źródło: jasnagora.com. wikipedia.org

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama