Japoński projektant Kenya Hara podaruje Muzeum Narodowemu w Poznaniu 70 swoich prac. „To wyjątkowo hojny, bezprecedensowy gest”

70 swoich prac podaruje Muzeum Narodowemu w Poznaniu Kenya Hara; jeden z najbardziej uznanych na świecie japońskich projektantów. Przekazanie prac odbędzie się w niedzielę, w trakcie finisażu wystawy „Kenya Hara. Make the Future Better Than Today. Japońskie projektowanie graficzne”.

Wystawa prezentowana była w Muzeum Narodowym w Poznaniu od 24 marca.

Jak przypomniała rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Poznaniu Aleksandra Sobocińska, Kenya Hara „jest jednym z najbardziej uznanych na świecie japońskich projektantów; artysta, z wielkim poszanowaniem dla kultury japońskiej traktuje design jako uniwersalną mądrość zgromadzoną w społeczeństwie”.

Artysta tworzy plakaty, kampanie reklamowe, opakowania, wystawy, książki, filmy łączące design z filozofią życia. We wszystkich pracach autor przywiązuje ogromną wagę do tradycji swojego kraju, którą umiejętnie transponuje na nowoczesny język projektowania, który łączy prostotę z finezją.

„Wystawa okazała się dużym sukcesem. Wysoko oceniana nie tylko przez zwiedzających, ale również przez samego mistrza Harę” – podkreśliła Sobocińska.

Dodała, że w podziękowaniu za wystawę artysta podjął decyzję o ofiarowaniu 70 swoich prac do kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu. „To wyjątkowo hojny, bezprecedensowy gest” – zaznaczyła Sobocińska.

Wskazała, że muzealną kolekcję wzbogacą 44 plakaty, 22 książki oraz 4 designerskie opakowania.

„Najważniejsze z nich to 12 plakatów reklamowych dla firmy MUJI, plakaty do wystaw projektowanych przez Kenya Harę – «Subtle. Takeo Paper Show», «Sensaware. Tokyo Fiber ‘09», 13 autorskich plakatów do wystawy w Poznaniu «Kenya Hara. Make The Future Better Than Today» oraz wybrane książki i katalogi projektowane przez Kenya Harę oraz dwa przykłady opakowań do alkoholi «Hakkin» i «Zakimi»” – podkreśliła.

Sobocińska zaznaczyła, że prace te „stanowią ważny i niezwykle cenny nabytek, gdyż są w większości niedostępne na rynku”.

„Uzupełnią kolekcję dzieł Kenya Hary gromadzoną od kilkudziesięciu lat w muzeum o najnowsze prace, która będzie teraz liczyć 200 prac. Zbiór prac Kenya Hary wpisuje się w jedną ze strategii budowania kolekcji opartej na możliwie najpełniejszym przedstawieniu wybranych osobowości twórców, których aktywność artystyczna wykracza poza dyscyplinę plakatu i reprezentuje najwyższy poziom w dziedzinie sztuki projektowania” – podkreśliła.

Uroczyste przekazanie prac nastąpi w niedzielę podczas finisażu wystawy.

Urodzony w 1958 r. Kenya Hara to jeden z najbardziej uznanych projektantów japońskich. Kształcił się w zakresie projektowania graficznego i edytorskiego, designu i semiologii. Obecnie mieszka i pracuje w Tokio. Od 1983 roku związany z Nippon Design Center, w ramach którego prowadzi studio projektowe Hara Design Institute.

Kenya Hara jest twórcą wielu międzynarodowych wystaw, dyrektorem kreatywnym firmy MUJI, autorem książek łączących design z filozofią życia. W 2000 roku w Poznaniu miał swoją pierwszą indywidualną, zagraniczną wystawę. (PAP)

autor: Anna Jowsa

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama