Kaplica Sykstyńska po raz pierwszy „opuści” Watykan. Od soboty można ją zobaczyć w Warszawie

Słynne freski Michała Anioła i innych włoskich twórców będzie można zobaczyć w Warszawie – na błoniach Stadionu Narodowego. Pierwsi goście odwiedzą multimedialną wystawę immersyjną „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” już 18 listopada.

„Chcemy zaprosić odbiorców do świata Kaplicy Sykstyńskiej i do świata Michała Anioła. To opowieść w innej niż zazwyczaj i atrakcyjnej formie. Chcemy, żeby ludzie dowiedzieli się więcej o tym niezwykłym dziele sztuki, które oczywiście jest absolutnie religijne, ale jest jednocześnie dziedzictwem kulturowym całej ludzkości. Stąd też nazwa wystawy: „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” – mówi w rozmowie z KAI Artur Sobolewski z Domu Emisyjnego Manuscriptum, organizatora wystawy.

„To moment historyczny, bo Muzea Watykańskie po raz pierwszy podjęły decyzję, by zaprezentować Kaplicę Sykstyńską w formacie immersyjnym” – dodaje.

Projekt niezwykłej wystawy powstał w oparciu o kampanię fotograficzną, która miała miejsce kilka lat temu w Watykanie. Zrobiono wówczas ponad 270 tys. doskonałej jakości zdjęć.

„Kampania trwała 65 nocy, podczas których ustawiano ogromne stelaże, robiono zdjęcia, z myślą o czarnej godzinie, która, miejmy nadzieję, nigdy nie nastąpi. Gdyby jednak konieczne było odtworzenie jakiegoś elementu fresków, mamy już pod ręką idealną dokumentację” – mówi Artur Sobolewski.

Wystawa ma ogromny potencjał edukacyjny: „Kaplica Sykstyńska to nie tylko sceny Sądu Ostatecznego czy Stworzenia Adama. Chcemy zafascynować odbiorców pełną opowieścią, którą Michał Anioł i pozostali najwięksi mistrzowie Renesansu snuli 500 lat temu” – dodaje.

Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” znajduje się na Błoniach PGE Stadionu Narodowego. Wejście na wystawę znajduje się przy bramie nr 11. Jest otwarta codziennie od 09:00 – 21:00.  

Wystawa podzielona jest na trzy części. W pierwszej sali, oprócz zaprezentowanej historii powstania Kaplicy Sykstyńskiej, ciekawych informacji z historii sztuki, z bliska podziwiać można reprodukcje dwóch najsłynniejszych rzeźb Michała Anioła – Piety i Dawida, których oryginały są w Rzymie i Florencji.

W drugiej sali, kinowej, obejrzeć można będzie wyjątkowy, specjalnie przygotowany na potrzeby tej prezentacji film.

„Snujemy opowieść o kaplicy sykstyńskiej, jednak z wykorzystaniem nowoczesnych elementów audiowizualnych. Bardzo zależy nam, by ze wspaniałością Kaplicy dotrzeć do młodych. Chcemy pokazać detale, zbliżenia, zaprezentujemy ciekawostki” – zachęca Artur Sobolewski.

Odbiorcy poznają historię powstawania Kaplicy i zobaczyć najciekawsze detale, często niewidoczne ze względu na odległość w oryginalnej Kaplicy.

Trzecia sala to immersyjna wystawa Kaplicy Sykstyńskiej. Jest wielkości oryginalnej Kaplicy, jednak jest niższa – żeby można było z bliska obejrzeć detale. Obejrzenie całej wystawy zajmuje ok. 90 minut.

Po kilku miesiącach w Warszawie wystawa dostępna będzie również w innych miastach kraju.

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama