Kard. Müller: świat bez Boga to świat bez podstawowych norm i naczelnych wartości

Świat bez Boga to świat bez podstawowych norm i naczelnych wartości – ostrzegał kard. Gerhard Ludwig Müller podczas Mszy św. w Strachocinie, miejscu urodzenia św. Andrzeja Boboli. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary modlił się, by patron Polski wypraszał nam u Boga moc, „abyśmy od wiary nigdy nie odstąpili”.

Eucharystię wraz z nim koncelebrowali: metropolita przemyski abp Adam Szal i abp senior Józef Michalik.

W wygłoszonej osobiście w języku polskim homilii, kard. Gerhard Müller zwrócił uwagę, że każdy święty jest znakiem Boga dla czasów, w których żyje. Jak zaznaczył, „św. Andrzej był wielkim, jaśniejącym znakiem swoich czasów”. „Św. Andrzej Bobola jest także dzisiaj dla nas wzorem gorliwości, wiary, odwagi i bezkompromisowości” – dodał.

Niemiecki purpurat stwierdził, że współczesne czasy „na pewno można nazwać kryzysowymi”. „Ignorowanie i odrzucanie wiary, mamienie ulotnym szczęściem poprzez szukanie ziemskich bogactw, wygód, przyjemności, sprawiają, że coraz częściej powinniśmy zdecydowanie reagować i przypominać, że świat bez Boga to świat bez punktu odniesienia, bez podstawowych norm i naczelnych wartości” – ostrzegał kaznodzieja.

„Dlatego tu, w Strachocinie modlimy się w sposób szczególny za przyczyną św. Andrzeja Boboli o wszelkie łaski, dar wiary i jej zachowanie. Niech nasz patron będzie nam przewodnikiem w wierze. Niech nam, modlącym się w miejscu jego narodzin, wyprasza u Boga moc, abyśmy od wiary nigdy nie odstąpili. Niech nam uprasza Ducha Świętego i umocnienie w wierze, abyśmy ją mężnie wyznawali i abyśmy według naszej wiary na co dzień żyli” – mówił kard. Müller.

Msza św. sprawowana była w Strachocinie na tzw. Bobolówce – miejscu gdzie najprawdopodobniej znajdował się dom rodzinny św. Andrzeja Boboli. Szczególna modlitwa ku jego czci odprawiana jest każdego 16 dnia miesiąca.

Św. Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny. Wstąpił do jezuitów, w 1622 roku przyjął święcenia kapłańskie. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami.
W maju 1657 roku Kozacy napadli na Janów Poleski i dokonali rzezi wśród katolików i Żydów. Andrzeja Bobolę pochwycili w pobliskiej wiosce. Został bestialsko okaleczony, a następnie zamordowany.

Św. Andrzej Bobola został beatyfikowany w 1853 r., a kanonizowany w niedzielę wielkanocną 17 kwietnia 1938 roku w Watykanie. W uroczystości wzięło udział około 40 tysięcy Polaków, którzy udali się do Rzymu specjalnymi pociągami.
Od 2002 r. św. Andrzej Bobola jest jednym z patronów Polski.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama