Kard. Müller przestrzega: Kościół w Polsce nie powinien pozwolić zepchnąć się do defensywy

Wywiad-rzeka z kard. Gerhardem Müllerem „W dobrej wierze. Co będzie z Kościołem XXI wieku?” to najlepiej sprzedająca się książka niemieckiego purpurata. Właśnie trafiła do rąk polskiego czytelnika.

Polska premiera książki „W dobrej wierze. Co będzie z Kościołem w XXI wieku?” miała miejsce w siedzibie Sekretariatu KEP. Publikacja ma formę wywiadu, który z kard. Müllerem przeprowadziła watykanistka Franca Giansoldati. Polskie tłumaczenie książki wydane zostało przez Wydawnictwo Esprit.

Do sięgnięcia po lekturę najnowszej książki niemieckiego purpurata zachęcił czytelników uczestniczący w spotkaniu Paweł Chmielewski, dziennikarz i publicysta, związany z portalem PCh24.pl.

„Książkę przeczytałem z wielkim zainteresowaniem, kard. Müller porusza w niej wszystkie, a przynajmniej dużą część najważniejszych i dyskutowanych kwestii w Kościele jak: kapłaństwo, diakonat kobiet, błogosławieństwo związków homoseksualnych, eklezjologia, synodalność, rola kobiet, kwestie polityczne m.in.: relacje z Rosją czy Chinami, a także wewnętrzne sprawy Watykanu” – mówił publicysta.

„Szczególne zainteresowanie czytelników może wzbudzić rozdział „Stróż”, w którym kardynał opowiada o swoim życiu, dzieciństwie, doświadczeniu niemieckiego totalitaryzmu, ale to, co czytelnika najbardziej zainteresuje, to opisanie wewnętrznego życia Watykanu za pontyfikatu papieża Franciszka. Szczegółowo opisana jest m.in. kwestia usunięcie kardynała Müllera z funkcji prefekta Kongregacji Nauki i Wiary, które do dziś budzi poczucie skandalu, a także krytyka poglądów teologicznych pod adresem kard. Fernándeza, następcy niemieckiego purpurata na tym stanowisku” – dodaje.

Jak podkreślił publicysta, kard. Müller dostrzega trendy, które będą wpływać na doktrynę w Kościele, wzywa wszystkich, by patrzyli w przyszłość i sam zastanawia się nad przyszłością, upatrując największe zagrożenie dla Kościoła w idei transhumanizmu, czyli chęci człowieka do przekraczania siebie i walki o nieśmiertelność bez Boga.

Kard. Müller, odpowiadając na pytania dziennikarzy, odniósł się do sytuacji w Chinach, zwracając uwagę, że „chrześcijaństwo jest zagrożone nie tylko w takich państwach jak Rosja, Chiny czy państwa muzułmańskie, ale wolność wyznania jest zagrożona również na kontynencie europejskim”. 

„Wspaniała powojenna idea, by zjednoczyć narody chrześcijańskie w Europie, przekształciła się – w mojej opinii – w antychrześcijańską brukselską biurokrację. Próbuje się tę antychrześcijańską ideologię narzucać państwom członkowskim, używając do tego siły. Na przykład pomoc rozwojowa dla Afryki jest udzielana tylko i wyłącznie pod warunkiem akceptowania ideologii gender, małżeństw homoseksualnych, a jeżeli rządy w Afryce nie wyrażają na to zgody, to Bruksela uważa, że lepiej, żeby zginęli z głodu. W niczym nie jest to lepsze od narodowego socjalizmu czy komunizmu” – mówił kardynał.

Zwrócił uwagę, że np. w Szwecji czy Wielkiej Brytanii dochodzi do takich sytuacji, że ludzie trafiają do więzienia za protest przed klinikami aborcyjnymi lub odbiera się im dzieci z powodu wypowiadania się przeciw ideologii gender.

„To jest przykład totalitaryzmu, który jest naruszeniem praw człowieka. Prawa człowieka, w tym wolność wyznania, wynikają z ludzkiej natury. To nie jest coś, o czym mogą i powinny decydować parlamenty i politycy. Parlament nie może uchwalać „nowych” praw człowieka, a tych, które były wcześniej skreślać” – powiedział.

Nawiązując do pytania o miejsce polskiego Kościoła w Kościele powszechnym, podkreślił, że Kościół nie ma narodowości. Ważne, że jest to Kościół katolicki. Przestrzegł też przed wprowadzaniem w Kościele podziałów na prawicę, lewicę, konserwatyzm itp. „To nie są kategorie chrześcijańskie” – zaznaczył.

„Kościół w Polsce nie powinien pozwolić zepchnąć się do defensywy, powinien przechodzić do jasnej ofensywy w duchu prawdy i miłości. W przeciwnym wypadku, będzie można powiedzieć, że Polska zginęła, póki my żyjemy" - powiedział kard. Müller. „Polscy katolicy na łonie Kościoła powszechnego powinni wypowiadać się z pewnością siebie, powinni zajmować bardzo mocne stanowisko" - dodał.

Mówił też o pułapkach związanych z chęcią „unowocześniania” Kościoła. Jak podkreślił, nowoczesne jest jego nauczanie społeczne, natomiast ideologie oparte na fałszywej antropologii, odrzucającej naturę człowieka jako stworzonego przez Boga, prowadzą donikąd, podobnie jak komunizm, który wielu wydawał się ideą „raju na ziemi”. W tym kontekście skrytykował współczesne tendencje do relatywizowania małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, czy podważania zasad, na których powinna się opierać rodzina i relacje międzyludzkie. 

Kard. Gerhard Müller, Franca Giansoldati, „W dobrej wierze. Co będzie z Kościołem w XXI wieku?”, Wydawnictwo Esprit, Kraków 2023.

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama