Kończy się czas letnich katolików

Na Jasnej Górze kończy się 7. „Męskie Oblężenie”. Uczestnicy dyskutowali o tym, jakie jest miejsce, rola i odpowiedzialność mężczyzn w Kościele, do czego ich Kościół dziś szczególnie zaprasza.

Andrzej Lewek, koordynator Ruchu Mężczyzn św. Józefa, dostrzegł pewną odkrywczą myśl, organizując tegoroczne spotkanie pod hasłem "Mężczyźni w Kościele". Zrozumiał, że to, co jest tematem zgromadzenia, rzuca nowe światło na stereotypowe postrzeganie Kościoła.

„W trakcie przygotowań do tegorocznego wydarzenia odkryliśmy, że nasza percepcja Kościoła jest raczej uboga. Często widzimy Kościół tak, jak media go przedstawiają – jako zwykłych ludzi w sutannach, nie zdając sobie sprawy, że my, świeccy, jesteśmy Kościołem zarówno w domu, w pracy, jak i wszędzie tam, gdzie jesteśmy. Jesteśmy Kościołem, a właściwe zrozumienie tej koncepcji stanowi dla nas wyzwanie" – wyraził z pasją Lewek.

Zauważył także, że patrząc na „Kościół dzisiaj", można dostrzec, że era „letnich katolików" dobiega końca. „Albo zaangażujemy się bardziej, albo po prostu oddalimy się. Jeśli nasza wiara jest płytkie, a naszą jedyną więzią z Kościołem są tradycje lub przywiązanie do form, to jest to zbyt słabe, by utrzymać nas na właściwej drodze. Ta polaryzacja sprawia, że ci, którzy pozostają w Kościele, angażują się bardziej" – dodał Lewek.

Rafał Kasprzak, który po raz pierwszy raz uczestniczy w „Męskim Oblężeniu", podkreślił, że jest tu po to, by pogłębić swoją miłość do Matki Maryi i pozwolić Jej prowadzić go do Chrystusa.

Mówiąc o potrzebie wzajemnego umacniania się w wierze, Łukasz Jędrzejczyk z Torunia podzielił się swoimi myślami: „Niedawno zostałem ojcem, i tak jak św. Józef, chcę dawać przykład mojej rodzinie, troszczyć się o nią i wychowywać mojego syna. Wielu ludzi oddala się od Kościoła, a ja chcę przekazać moją wiarę mojemu synowi".

Michał Rynkowski z Torunia podkreślił misję powierzoną mężczyznom i ojcom: „Nasza rola polega na prowadzeniu naszych rodzin i lokalnych społeczności, ale w duchu służby. Najważniejsza jest nasza własna przemiana".

Spotkanie rozpoczęło się „Warsztatem o Kościele", który prowadził ks. Grzegorz Strzelczyk z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Program obejmował również wydarzenia takie jak „Godzina z Męskim Różańcem" oraz „Męskie Uwielbienie".

Wśród prelegentów znalazł się również Andrzej Wierzgacz, były koszykarz Śląska Wrocław, który nawet podczas kariery sportowej chodził regularnie do Kościoła. Po zakończeniu kariery sportowej odkrył swoje powołanie i został szafarzem Najświętszego Sakramentu. Teraz pomaga innym sportowcom odnaleźć drogę do Jezusa.

O świeckich w Kościele mówił Aleksander Bańka z Uniwersytetu Śląskiego, delegat Kościoła w Polsce na synod o synodalności oraz członek rady KEP ds. apostolstwa świeckich, o służbie ubogim ks. Mirosław Tosza założyciel wspólnoty Betlejem, której celem jest niesienie pomocy osobom ubogim i bezdomnym.

Mszę św. dla mężczyzn odprawił abp Adrian Galbas, metropolita katowicki. 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama