Kontrole na granicy ze Słowacją przedłużone do 22 listopada

Minister Mariusz Kamiński przedłużył do 22 listopada kontrole na granicy ze Słowacją. Granicę można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach.

Przejście piesze Zwardoń-Myto na granicy polsko-słowackiej od 3 listopada będzie dostępne dla wszystkich, a drogowe w Leluchowie nadal dla ruchu osobowego i towarowego wyłącznie obywateli UE i państw EFTA - wynika z rozporządzenia szefa MSWiA.

Granicę można przekraczać koleją w trzech punktach: Łupków (woj. podkarpackie) - Palota, Muszyna (woj. małopolskie) – Plaveč i Zwardoń (woj. śląskie) – Skalité.

Dostępne dla wszystkich przejścia drogowe dla samochodów w ruchu osobowym i towarowym to Radoszyce i Barwinek (woj. podkarpackie) Muszynka, Piwniczna-Zdrój, Jurgów, Chyżne (woj. małopolskie) oraz Korbielów i Zwardoń do Skalité Platforma (woj. śląskie).

W Leluchowie (woj. małopolskie) również można przejechać granicę w ruchu osobowym i towarowym, ale mogą to zrobić jedynie obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonków i dzieci.

Tylko takie osoby mają też prawo przekraczać granicę ze Słowacją na pieszych przejściach w Ożennej (Podkarpackie), Koniecznej, Niedzicy, Łysej Polanie, Chochołowie i Winiarczykówce (Małopolskie) oraz Ujsołach, Borze i Jaworzynce (Śląskie).

Jedyne przejście piesze dostępne dla wszystkich, to Zwardoń-Myto (Śląskie).

Kontrole będą nadal prowadzone na kierunku wjazdowym do Polski.

Celem wprowadzenia tymczasowo kontroli granicznych jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego. Podróżni przekraczający granicę polsko-słowacką muszą pamiętać o posiadaniu dokumentów podróży – dowodu osobistego lub paszportu.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Straży Granicznej może wyrazić zgodę na przekraczanie granicy państwowej przez osoby i środki transportu w innych miejscach niż określone w rozporządzeniu.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama