Książę Walii William, który w środę przybył z wizytą do Polski, odwiedził wieczorem punkt pobytowy dla uchodźców z Ukrainy w Warszawie; Williamowi towarzyszył z prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
W komunikacie wydanym przez Pałac Kensington podkreślono, że chodzi o punkt pobytowy, w którym aktualnie przebywa około 300 ukraińskich kobiet i dzieci, które uciekły z Ukrainy i wciąż są mniej zintegrowane z polską społecznością.
Jak poinformowano, książę William „wysłucha historii mieszkańców punktu pobytowego i dowie się o ich doświadczeniach związanych z przeprowadzką do Polski”. „Książę pozna również wolontariuszy, którzy wspierają osoby wysiedlone i sortują dary, które ośrodek otrzymał od członków polskiej społeczności w celu przekazania ich za pośrednictwem «bezpłatnego sklepu»” – poinformował pałac Kensington.
„Ośrodek pełnił wcześniej funkcję budynku biurowego, a następnie został przekształcony w miejsce zakwaterowania. W placówce mieszkańcy mają zapewnione dwa posiłki dziennie oraz możliwość skorzystania z szeregu usług, takich jak lekcje języka polskiego, pomoc w znalezieniu pracy, kącik zabaw dla dzieci, wsparcie psychologiczne oraz zajęcia z kickboxingu prowadzone przez ukraińskiego trenera, który również uciekł do Polski” – czytamy.
O spotkaniu księcia Williama z Rafałem Trzaskowskim poinformowała także rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth. „Prezydent Warszawy spotkał się z księciem Williamem i wspólnie odwiedzili punkt pobytowy dla uchodźców, żeby spotkać się z jego mieszkankami i mieszkańcami” – podała.
Wcześniej w środę William spotkał się w Rzeszowie z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem oraz służącymi tam żołnierzami polskich i brytyjskich sił zbrojnych.
W czwartek brytyjski następca tronu spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, złoży wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz spotka się z młodymi uchodźcami z Ukrainy, którzy po ucieczce osiedlili się w Warszawie i znaleźli pracę lub kontynuują naukę.
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.