Łapówki kuszą policjantów

Wśród przestępstw, których w ub. roku dopuszczali się policjanci, są korupcja, ale i sprzedaż tajemnic, a nawet kierowanie gangiem – pisze we wtorek „Rzeczpospolita”.

Z raportu Biura Spraw Wewnętrznych Policji, który opisuje „Rz”, wynika, że w ubiegłym roku w całym kraju 251 policjantów usłyszało 1563 zarzuty popełnienia przestępstw. To o 67 funkcjonariuszy i o 89 zarzutów mniej niż w 2021 roku.

Jak zaznacza dziennik, przy ogólnym spadku policyjnych przestępstw skala korupcyjnych zarzutów wzrosła o ponad jedną piątą – z 953 w 2021 r. do 1171 w 2022 r. W minionym roku korupcja stanowiła 75 proc. spośród wszystkich przestępstw popełnianych przez funkcjonariuszy. Rok wcześniej było to 57 proc.

„Co może zaskakiwać, łapownictwo na drogach odeszło do przeszłości, tu sprzedajnych funkcjonariuszy jest śladowy odsetek – BSWP wykryło 21 policjantów z 46 zarzutami (rok wcześniej 18 z 27 zarzutami). To oznacza, że wśród wszystkich z zarzutami policjantów z drogówki było tylko 8 proc. i «skonsumowali» niecałe 4 proc. ogółu zarzutów korupcyjnych” – czytamy.

„Rz” informuje ponadto, że w ubiegłym roku 35 policjantów dostało zarzuty za ujawnienie informacji – o dziesięciu mniej niż rok wcześniej, ale zarzutów było o kilkadziesiąt więcej, łącznie 1006. Z kolei 15 policjantów – o trzech mniej niż rok wcześniej – brało udział w przestępczości narkotykowej (dostali 25 zarzutów, rok wcześniej 48).(PAP)

agzi/ dki/

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama