Nad Polskę dotarł pył znad Sahary. Kto powinien uważać?

Faktycznie dotarł do nas pył znad Sahary. Jego stężenie jest niewielkie ale jest. Największe stężenie wystąpi w zachodniej i południowej części kraju – powiedział w poniedziałek PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Wyjaśnił, że jeżeli spojrzymy w górę i zobaczymy złote, może troszkę jasnobrązowe niebo, to to jest efekt tego pyłu, który faktycznie jest nad naszymi głowami.

„Nad Saharą są silniejsze porywy wiatru i one unoszą ziarenka piasku w wyższe warstwy atmosfery i później mogą one wędrować nad stary kontynent – Europę” – powiedział synoptyk.

Zaznaczył, że pył przywędrował znad Afryki wraz z wyżem i zwrotnikowym powietrzem.

„Ale od zachodu idzie do nas niż Jan i na froncie atmosferycznym, który oddziela niż od wyżu, dziś popołudniu i w nocy wystąpią opady deszczu i burze i wraz z nimi on po prostu spadnie” – dodał.

Przekazał, że delikatnie gdzieś ten pyłek może się pojawić na samochodach, balustradach czy balkonach. „Ale stężenie jest niewielkie, więc tylko co niektórzy go zobaczą. Szczególnie, że podczas burz spadnie około 20 litrów opadu, więc jest duża szansa, że ten pył spłynie” – powiedział Walijewski dodając, że już we wtorek, wraz z przejściem frontu, pyłu już nie będzie.

„Taka sytuacja zdarza się co roku kilkanaście razy. Nie jest to zjawisko anormalne. W momencie kiedy dociera do nas zwrotnikowe powietrze, to jest duża szansa, że wraz z nim może dotrzeć pył z Sahary. Jednak nie zawsze, bo to nie jest tak, że jak przypłynie zwrotnikowe powietrze to do razu przyniesie pył. Muszą też być odpowiednie warunki nad Afryką, żeby ten pył mógł się unieść” – wyjaśnił Walijewski.

Podkreślił, że jak wiadomo około 15 proc. powietrza, które dociera do Polski jest zwrotnikowe, choć nie zawsze z pyłem. „A wraz ze zmianami klimatu, kiedy to zwrotnikowe powietrze śmielej dociera do Europy i powoduje fale upałów, zdarza się coraz częściej” – dodał.

„Zwykle w południowej części Europy to stężenie jest wyższe niż u nas” – zaznaczył.

Przekazał, że osoby które mają problemy z płucami, astmatycy muszą uważać, bo to może faktycznie jakoś na nich zadziałać. „Ale nie jest to duże stężenie” – podkreślił. (PAP)

autorka: Marta Stańczyk

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama