Obrońcy życia sprzeciwiają się wprowadzeniu aborcji z powodów psychiatrycznych

Działacze pro-life przywołują przykład Hiszpanii, który pokazuje, że „wprowadzenie tzw. przesłanki psychiatrycznej jako wskazania do aborcji oznaczać może faktyczną legalizację aborcji na życzenie”.

„Jako wspólnota osób od kilkudziesięciu lat zaangażowanych w zapewnienie prawnej ochrony życia wszystkim poczętym osobom ludzkim, protestujemy przeciwko trybowi, w jakim resort zdrowia konsultuje wytyczne dla placówek medycznych w sprawie aborcji” – czytamy w apelu, podpisanym przez Magdalena Guziak-Nowak oraz Wojciecha Ziębę z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Jak tłumaczą w swoim piśmie, obecnie zgodnie z prawem aborcja jest możliwa, gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu kobiety. „W naszej ocenie nie ma potrzeby doprecyzowywania pierwszej przesłanki – zawsze, gdy zagrożone jest życie kobiety, lekarz ma nie tylko prawo, ale obowiązek ratować matkę, nawet kosztem życia dziecka” – podkreślają działacze pro-life. „Wiemy natomiast, że wytyczne zespołu koncentrują się na tzw. przesłance psychiatrycznej, czyli sytuacji, kiedy ciąża miałaby zagrażać dobrostanowi psychicznemu matki, a antidotum na te obiektywne trudności miałoby być odebranie życia dziecku” - dodają.

Podkreślają, że wprowadzenie przesłanki zagrożenia zdrowia psychicznego matki nienarodzonego dziecka budzi zdecydowany sprzeciw z kilku powodów. Po pierwsze – lekarz ma obowiązek dbać zarówno o zdrowie matki jak i dziecka. Po drugie - życie człowieka jest najwyższą wartością i życie dziecka nigdy nie może być zakończone w celu przeprowadzenia próby leczenia matki. Po trzecie – aborcja skutkuje ryzykiem syndromu poaborcyjnego.

„Jeśli kobieta w ciąży, cierpiąca na depresję lub przeżywająca inne zaburzenia zdrowia psychicznego, zdecyduje się na aborcję, nie tylko nie uleczy swoich traumatycznych doświadczeń, ale je spotęguje poprzez kolejne doświadczenie przemocy na sobie i swoim nienarodzonym dziecku” – podkreślono w apelu.

Po czwarte – ciąża, choć jest stanem fizjologicznym, czasowo zaburza funkcjonowanie układu hormonalnego, a jeśli wiadomość o ciąży jest dla kobiety niechcianym zaskoczeniem, może wystąpić kryzys psychiczny. „Wtedy należy otoczyć ją szczególnie troskliwą opieką, pomóc jej zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Należy szukać uznanych metod terapeutycznych, które pomogą przezwyciężyć kryzys i osiągnąć dobrostan psychiczny. Ponadto osoby będące w złym stanie psychicznym nie powinny podejmować ważnych i nieodwracalnych decyzji” – piszą obrońcy życia.

Jako piąty argument przywołują przykład Hiszpanii, który pokazuje, że „wprowadzenie tzw. przesłanki psychiatrycznej jako wskazania do aborcji oznaczać może faktyczną legalizację aborcji na życzenie”.

„W Hiszpanii w 1985 roku wprowadzono prawo, które zezwalało na aborcję w trzech przypadkach: zagrożenia życia lub zdrowia (w tym zdrowia psychicznego) matki, czynu zabronionego i ciężkiego uszkodzenie płodu. W ciągu 20 lat liczba przeprowadzanych tam aborcji, głównie z powodu zagrożenia zdrowia psychicznego matki, przekroczyła 100 tysięcy rocznie” – czytamy.

„Oczekujemy egzekwowania przepisów Konstytucji oraz Kodeksu Etyki Lekarskiej. Wzywamy także Ministra Zdrowia do przeglądu systemu opieki psychiatrycznej w Polsce i zapewnienia należytej opieki psychiatrycznej dla kobiet w ciąży” – kończą swój apel przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama