– Nie jest łatwo mieć dziecko z niepełnosprawnością, ale świadomość tego, że zabiłabym własną córkę, na pewno nie byłaby łatwiejsza. A codziennie rano słyszeć: „Mamo, kocham cię” jest najpiękniejszym darem, jaki mogłam dostać od życia – mówi mama Oli, Anna Banaś, którą lekarka namawiała do aborcji.
Historia Oli i jej dzielnej Mamy przedstawiona została w najnowszym reportażu fundacji Grupa Proelio, zrealizowanym przez Damiana Żurawskiego.
W 21 tyg. ciąży Anna Banaś dowiedziała się, że jej córka ma przepuklinę oponowo-rdzeniową. Lekarka stwierdziła, że dziecko będzie "warzywem ruszającym wyłącznie oczkami” i pytając "po co się tak męczyć" podała dokument upoważniający do aborcji. Dziś Oleńka ma 10 lat, a jej Mama przekonuje, że jest najpiękniejszym darem od życia. Radzi sobie znacznie lepiej niż przewidywała lekarka.
Reportaż „Oleńka – najpiękniejszy dar od życia” bardzo prawdziwie przedstawia to, jak wygląda życie z niepełnosprawnym dzieckiem. Mówi o radości, która z niego płynie, ale pokazane są też trudy i wyzwania, które stoją przed rodzicami.
- W reportażu nie ma lukrowania rzeczywistości. Pani Anna szczerze opowiada o ogromie wyzwań, które przed nią stanęły. Oleńkę wychowuje samotnie – ojciec dziecka porzucił rodzinę. Dopadła ją depresja. Opieka nad córką nadwyrężyła jej zdrowie. Musi mierzyć się z problemami finansowymi i prosić o wsparcie na leczenie Oli poprzez organizację zbiórek. A na dodatek Oli cały czas zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo i znaczną część jej życia wypełniają kolejne operacje, wizyty u lekarzy i rehabilitacja – mówi Zbigniew Kaliszuk, wiceprezes fundacji Grupa Proelio i koordynator kampanii „Każde życie jest cudem”, w ramach której nakręcony został reportaż.
Jak podkreśla, na tym tle niezwykle mocno wybrzmiewają słowa Pani Anny, która apeluje do rodziców znajdujących się w podobnej sytuacji, aby walczyli o życie dzieci. - Przekonuje, że Ola jest najpiękniejszym darem od życia i sama nigdy nie zmieniłaby swojej decyzji. Reportaż wyraźnie pokazuje, że aborcja nie tylko jest krańcowo zła dla dziecka – oznacza jego zabicie, ale jednocześnie nie służy też jego rodzicom, niezależnie przed jak poważnymi wyzwaniami będą musieli stanąć – mówi Zbigniew Kaliszuk.
Zwraca uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt reportażu – wpisuje się on w trwającą w ostatnich miesiącach debatę na temat dopuszczalności aborcji z powodu zagrożenia zdrowia psychicznego matki. – Historia Pani Anny pokazuje jakim absurdem jest dopuszczanie do zabijania dzieci pod pozorem troski o psychikę kobiet. Oleńka jest dla Pani Anny źródłem ogromnej radości, pomaga jej w zmaganiu się z depresją. Tymczasem gdyby ją zabiła, już na zawsze zostałaby ze świadomością tego, co zrobiła. Jak mówi: nie wie, jakby wtedy mogła dalej żyć - komentuje wiceprezes Fundacji.
Reportaż „Oleńka – najpiękniejszy dar od życia” można obejrzeć na kanale Grupa Proelio na Youtube https://youtu.be/vWitWyEICkE
W ramach kampanii „Każde życie jest cudem” Fundacja Grupa Proelio przedstawiła już osiemnaście reportaży wideo oraz ponad 100 świadectw pisemnych przedstawiających poruszające historie osób, które kwalifikowały się do aborcji. Można z nimi się zapoznać poprzez stronę: https://cudzycia.pl/ oraz poprzez media społecznościowe: https://www.facebook.com/grupaproelio/ , https://www.instagram.com/grupaproelio/
Od października reportaże „Każde życie jest cudem” emitowane były ponadto co niedzielę na antenie TVP1. 33 poruszające świadectwa życia i miłości ukazały się także w książce Zbigniewa Kaliszuka „Każde życie jest cudem”.