„Patrz na scenę, zamiast na ekran telefonu” Kampania „Smartfon OFF. Teatr ON” – z troski o aktorów i widzów

„Słuchaj głosu aktorów, zamiast dźwięku dzwonka. Chłoń chwilę oczami, nie aparatem smartfona” – piszą inicjatorzy kampanii z Teatru 6.piętro.

Teatru 6.piętro zainicjował ważną kampanię edukacyjną „Smartfon OFF. Teatr ON”, czyli... w teatrze daj smartfonowi odpocząć. Ma ona nagłośnić istotną kwestię społeczną, jaką jest nagminne korzystanie ze smartfonów w teatrze podczas spektakli.

Jak (nie) korzystać ze smartfona w teatrze? – pytają inicjatorzy akcji. Odpowiedź jest niby prosta: „Wyłącz go i schowaj do kieszeni lub torebki”. A jednak bardzo wiele osób ma z tym trudność. „Smartfon stał się nieodłącznym elementem naszego życia, w każdym miejscu i w każdej sytuacji. Używanie smartfona stało się nałogiem, a wiele osób wręcz nie potrafi się powstrzymać, by przez jakiś czas do niego nie zerkać” – podkreślają z ubolewaniem organizatorzy akcji.

„Patrz na scenę, zamiast na ekran telefonu. Słuchaj głosu aktorów, zamiast dźwięku dzwonka. Chłoń chwilę oczami, nie aparatem smartfona. Aktorzy i aktorki będą Ci wdzięczni. Widz z fotela obok również” – podkreśla Teatr 6.piętro. Ich głos poparło już wielu Internautów, którym również przeszkadza włączanie telefonów w teatrze. 

„Teatr, ale też kino i koncert. Nie wspominam nawet o dzwoniących, ale nawet wyciszone, ale świecące w ciemności telefony komórkowe mi osobiście przeszkadzają” – napisała jedna z osób popierających kampanię.

Teatr jest miejscem, w którym warto być „tu i teraz”. Zachwycać się artystyczną chwilą. Chłonąć kulturę. Oderwać się od wszystkiego, o czym się myśli w tym zabieganym świecie. Używanie telefonów w teatrze nie tylko rozprasza aktorów i widzów obok, ale także źle wpływa na naszą psychikę. Nie potrafimy się skupić na danej chwili, ciągle jesteśmy między tym, co „tu i teraz” a tym, co w firmie, na Facebooku, czy Instagramie. Ma to negatywny wpływ na odbiór przedstawienia i na nas samych. Nie róbmy sobie tego. Odpocznijmy, zachwyćmy się sztuką. Wyciszmy.

Kampania „Smartfon OFF. Teatr ON” wykorzystuje m.in. spoty video z aktorami dyskutującymi ze „zmęczonymi” smartfonami oraz plakaty z cytatami „zbuntowanych maszyn”. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: buntmaszyn.teatr6pietro.pl.

Trailer kampanii edukacyjnej „Smartfon OFF. Teatr ON”:

źródło: buntmaszyn.teatr6pietro.pl; Teatr 6.piętro, youtube.com

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao