Podkarpackie: 2023 rokiem Rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów z dziećmi

Sejmik woj. podkarpackiego w poniedziałek ogłosił rok 2023 na Podkarpaciu Rokiem Rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów z dziećmi. Uchwałę radni podjęli jednogłośnie. W tym roku odbędzie się beatyfikacja Ulmów.

24 marca 1944 niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie rozstrzelali Józefa Ulmę i jego żonę w siódmym miesiącu ciąży, a także ich dzieci: 8-letnią Stanisławę, 6-letnią Barbarę, 5-letniego Władysława, 4-letniego Franciszka, 3-letniego Antoniego i 1,5-roczną Marię. Razem z Ulmami zginęli również ukrywani przez nich Żydzi.

„Tragiczna historia Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z ich dziećmi to bezcenny przykład chrześcijańskiej miłości i heroicznej postawy w jednym z najmroczniejszych okresów w historii świata” – napisali radni w podjętym stanowisku.

Jak zaznaczono, „bestialska egzekucja (...) dokonana przez niemieckiego okupanta, stała się symbolem polskiego zaangażowania na rzecz ratowania w dobie II wojny światowej zagrożonych zagładą Żydów”. „Zbliżająca się beatyfikacja Rodziny Ulmów jest potwierdzeniem zwycięstwa dobra nad złem i ponadczasowego znaczenia ich heroicznej postawy” – zauważyli radni.

„Postawa ukrywających swoich współbraci Józefa i Wiktorii pokazuje ducha naszej wspólnoty narodowej i postaw wielu innych bohaterów z naszego regionu i z całej Polski. Wobec tragizmu wojny i barbarzyństwa niemieckiej okupacji dokonali oni bowiem wyboru naznaczonego krańcową odwagą i poświęceniem, płacąc za to najwyższą cenę. Wyboru, który był silnie związany z przykazaniami wiary Chrystusowej, a także kierunkiem wojennej działalności Polskiego Państwa Podziemnego” – przypomnieli radni sejmiku.

W stanowisku podkreślono, że „dar beatyfikacji Rodziny Ulmów będzie bez wątpienia okazją, by ponownie zgłębić w wymiarze wspólnotowym historię owych Samarytan z Markowej, w której skryte są doniosłe i odwieczne aspekty ludzkiego losu i natury a zarazem chrześcijańskiej wizji świata”.

„Sejmik Województwa Podkarpackiego, z pokorą i uznaniem czeka na wielką chwilę beatyfikacji Sług Bożych z Markowej. To doniosłe wydarzenie będzie z pewnością dla całej wspólnoty mieszkańców regionu jasnym punktem odniesienia, źródłem nauki i moralnej siły, tak niezbędnych wobec współczesnych wyzwań” – napisano w uchwale.

Radni „zachęcają wszystkich mieszkańców regionu oraz podmioty życia społecznego do upowszechniania dziedzictwa Rodziny Ulmów poprzez przygotowanie działań, które w tym szczególnym czasie będą upowszechniać ofiarę Sprawiedliwych oraz krzewić wartości płynące z ich heroizmu”.

„Niech nadchodzące wydarzenia zbudują duchowo naszą wspólnotę, niech wzmocnią jej starania, aby istota naszego rozwoju wspierała się na sile chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, sięgała w uniwersalnych dylematach po testament tej niezwykłej Rodziny, która dla ratowania swoich bliźnich poświęciła największy z darów – swoje życie” – czytamy w stanowisku.

W 1995 roku Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2003 roku w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny. W 2016 roku otwarte zostało w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.

Beatyfikacja rodziny Ulmów – rodziców i siedmiorga dzieci, zamordowanych przez Niemców za ratowanie Żydów 24 marca 1944 r. – odbędzie się w tym roku na Podkarpaciu. 17 grudnia zeszłego roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama