Policjant z Płocka zamierza samotnie przejechać rowerem 1,4 tys. km. Celem wyzwania jest promowanie krwiodawstwa

Jesteśmy w drodze do Brukseli – przekazał w czwartek PAP mł. asp. Sebastian Nowacki, policjant z Płocka (Mazowieckie), który zamierza samotnie pokonać rowerem szosowym trasę do Warszawy, liczącą 1,4 tys. km. Start planowany jest na 10 czerwca. Celem wyzwania jest promowanie krwiodawstwa.

Trasa rowerowego rajdu, którego hasło „IPA Blood Race for Life” nawiązuje do International Police Association – Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, do którego należy Sebastian Nowacki, prowadziła będzie spod gmachu Parlamentu Europejskiego w Brukseli do Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie.

„Na ten moment raczej większość założeń jest realizowana zgodnie z planem. Jesteśmy w trakcie drogi do Brukseli. Dostaliśmy zaproszenie do Parlamentu Europejskiego, z którego oczywiście zamierzamy skorzystać” – przekazał PAP w czwartek przed południem Nowacki.

Potwierdził jednocześnie, że zgodnie z wcześniejszymi planami, start rowerowego rajdu planowany jest 10 czerwca w południe przed gmachem Parlamentu Europejskiego, a zakończenie 14 czerwca przed południem na teren Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie. Przypomniał, że tego właśnie dnia obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy.

„Na całej trasie będzie mi towarzyszyła trzyosobowa załoga techniczna” – zaznaczył Nowacki. Jak wyjaśnił, planuje pokonanie całej trasy z Brukseli do Warszawy non-stop z przerwą w Berlinie, gdzie zamierza dotrzeć 12 czerwca po południu. Potem ruszy w dalszą drogę do Polski, aby dojechać do Warszawy przez Kostrzyń nad Odrą, Poznań, Konin i Płock. Inne, krótsze przerwy na trasie przejazdu, odbywać się będą tylko na posiłki, nawodnienie organizmu czy skorzystanie z toalety.

Jak podkreślił Nowacki, podczas finału rowerowego rajdu 14 czerwca na terenie Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie w tamtejszym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA będzie można oddać krew i otrzymać drobne upominki. Zaznaczył, iż do akcji przyłączyło się jeszcze 10 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa: we Wrocławiu, Krakowie Rzeszowie – akcja odbędzie się w miejscowości Pustków, a także w Lublinie, Białymstoku, Radomiu, Kielcach, Łodzi, Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim.

„Krew to największy dar, którym możemy się dzielić z innymi, ratując często życie” – podkreśla Nowacki, który jest pomysłodawcą i organizatorem „IPA Blood Race for Life”. Nowacki ma nadzieję, że jego rajd i apel o oddawanie krwi spotka się z odzewem. Zachęca też miłośników rowerowych wypraw, aby towarzyszyli mu w drodze na poszczególnych etapach przejazdu, promując w ten sposób zdrowy styl życia.

Poza PIM MSWiA w Warszawie, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA w Warszawie oraz Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, rowerowy rajd wspierają też m.in. Fundacja przy Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA, a także prezes Federacji Klubów Honorowych Dawców Krwi Służb Mundurowych RP oraz IPA Berlin Ost. Partnerem akcji jest OTOZ Animals - w finałowym dniu rajdu chętni będą mogli przynieść w wyznaczone miejsca karmę dla zwierząt.

Mł. asp. Sebastian Nowacki na co dzień pracuje w Komendzie Miejskiej Policji w Płocku - w policji służy od 10 lat. Pełni też funkcję skarbnika w Region IPA Płock.

We wrześniu 2021 r. Nowacki zorganizował charytatywny rajd „1000 km non-stop rowerem dla Aleksandry Ziomki”, podczas którego udało mu się pokonać dystans 470 km. Zamierzał przejechać non stop 1000 km z Radomia do Gdańska i na Hel, a następnie wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego do Szczecina. Po wypadku, do którego doszło między Bydgoszczą a Grudziądzem z winy kierującego samochodem ciężarowym, musiał przerwać rajd. Trafił do szpitala. Potem okazało się, że konieczna jest operacja.

Akcję charytatywną, której Nowacki był także wówczas pomysłodawcą, objęli honorowym patronatem Komendant Wojewódzki Policji w Radomiu, prezydent tego miasta oraz marszałek województwa mazowieckiego.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama