Polski patrol został obrzucony kamieniami z terytorium Białorusi. Straż Graniczna opublikowała we wtorek nagranie incydentu. Jak podkreśliła, to jeden z licznych ataków na polskie służby na granicy z Białorusią.
Do ataku, o którym SG poinformowała na Twitterze, doszło na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych. Na opublikowanym przez formację nagraniu widać, jak z terytorium Białorusi w kierunku stojącego przy zaporze funkcjonariusza SG rzucane są m.in. kamienie. Funkcjonariusz osłania się tarczą i pryska gazem w stronę agresorów.
„Mężczyznom znajdującym się po białoruskiej stronie z zamiarem nielegalnego przekroczenia granicy nie spodobało się, że granica naszego państwa jest chroniona, a na ich drodze oprócz zapory technicznej stoją polskie patrole” – napisała o incydencie formacja.
Straż Graniczna podkreśliła, że na polsko-białoruskiej granicy dochodzi do licznych ataków tego typu. „Osoby po białoruskiej stronie rzucają w funkcjonariuszy i żołnierzy kamieniami, konarami drzew. Służby białoruskie, kiedyś odpowiedzialne za ochronę granicy, dziś zajmują się organizowaniem i zachęcaniem do jej nielegalnego przekraczania” – napisała.
„Inspirują, wskazują dogodne miejsca do nielegalnego przekroczenia granicy. Dostarczają sprzęt do forsowania zabezpieczeń granicznych dla cudzoziemców, którzy nie szukają ochrony międzynarodowej w Polsce. Ich celem jest dostanie się do wybranego przez siebie kraju na zachodzie UE” – dodała SG.
Formacja podała, że do ataków wykorzystywane są cegły, kostka brukowa czy tłuczeń, które są dostarczane i gromadzone w pobliżu zapory przez służby białoruskie. SG podkreśliła też, że działania podejmowane przez osoby próbujące przekroczyć granicę Polski wbrew obowiązującym przepisom zagrażają życiu i zdrowiu funkcjonariuszy.(PAP)
Autorka: Agnieszka Ziemska
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.