Sakramenty oraz katecheza dla niepełnosprawnych w odpowiednich warunkach i formie

W listopadzie br. roku odbędzie się X Ogólnopolska Konferencja Katechetów Specjalnych, którzy mają coraz więcej metod, aby głosić Chrystusa niepełnosprawnym. Zasługi w tym względzie sięgają życia m.in. bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej. Ona to, opracowała rodzimą wersję alfabetu Braille’a i systemy skrótów ortograficznych.

Podczas zeszłorocznej konferencji katechetów specjalnych kard. Kazimierz Nycz ustanowił bł. Matkę Elżbietę Różę Czacką patronką osób towarzyszących niepełnosprawnym w archidiecezji warszawskiej. W bieżącym roku Ogólnopolską Konferencję Katechetów Specjalnych zaplanowano od 17 do 19 listopada w Dobrym Miejscu przy ul. Dewajtis 3 Warszawie.

„Matka Róża Czacka pokazuje, że praca katechetów specjalnych ma sens. Nawet jeśli po ludzku wydaje się, iż jest inaczej, bo nie widzimy efektów. Pan Bóg działa w taki sposób, w jaki chce” – wyjaśnia ks. Marcin Klotz z Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży archidiecezji warszawskiej.

Natomiast Anna Mielecka organizatorka tegorocznej Ogólnopolskiej Konferencji Katechetów przypomina, że Matka Czacka zachęcała, aby oddawać swoją pracę na rzecz niepełnosprawnych Bogu. Pokazywała też, iż potrzebne jest konkretne przygotowanie do takiej posługi.

Zanim matka Czacka zaczęła zajmować się niewidomymi odwiedziła najlepsze ośrodki świadczące taką pomoc w Europie. Święta jest dla nas katechetów specjalnych cennym przykład, ponieważ pracujemy z osobami, które mają konkretne wymagania i potrzeby. Dlatego powinniśmy być na bieżąco z tym, co dzieje się w naukach specjalnych, pedagogice, aby przenosić, to doświadczenie na grunt naszej pracy" – zaznacza Mielecka.

Bł. Matka Elżbieta Róża Czacka była pionierką polskiej tyflologii np. opracowała rodzimą wersję alfabetu Braille’a i systemy skrótów ortograficznych. Będąc niewidomą, chciała pomagać innym ludziom z dysfunkcjami, aby czuli się pełnowartościowymi członkami społeczeństwa. Prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach Paweł Kasprzyk zaznacza, że na początku XX w. osoby niewidome żyły na marginesie życia społecznego. Nie mogły liczyć na wsparcie medyczne i możliwość wykształcenia, w tym godnej pracy. Pochodząca z rodziny hrabiowskiej Róża Czacka, sama stając się osobą ociemniałą, postanowiła przyjść z pomocą tym, którzy znaleźli się w podobnej do niej sytuacji. Pragnęła, żeby niewidomi mogli na równi z innymi osobami funkcjonować oraz rozwijać swoje umiejętności i talenty.

Mielecka podkreśla, że przez 10 lat dużo zmieniło się w postrzeganiu nauczycieli i uczniów ze szkół specjalnych w Kościele katolickim w Polsce. Tłumaczy, że pozytywne zmiany najczęściej zaczynają się od jednej osoby, a rzucony mały kamyczek zatacza coraz szersze kręgi. Dodaje, że ogólnopolskie konferencje dodają odwagi i pewności pedagogom, którzy chcielibyśmy tworzyć przyjazną przestrzeń dla osób niepełnosprawnych w Kościele. Jak zaznacza, w kolejnych parafiach organizowane są uroczystości przyjęcia sakramentów przez uczniów z niepełnosprawnością w warunkach i formie dostosowanej do ich możliwości.

„Ponadto, dzięki współpracy z jednym z katolickich wydawnictw udało się wydać materiały specjalnie dla uczniów z problemami w komunikowaniu – podsumowuje katechetka specjalna".

Czytaj także: Biskupi do nauczycieli i katechetów: świadectwo życia najlepszym sposobem wychowania i ewangelizacji


Źródła: www.archwwa.pl/www.wszystkoconajwazniejsze.pl

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama