Na granicy z Rosją stanie zapora elektroniczna. Początek prac w kwietniu

Firma Telbud przedstawiła projekt zapory elektronicznej na granicy z Rosją. Straż Graniczna zgłosiła uwagi, które teraz są uwzględniane. Prace instalacyjne mają się zacząć w pierwszej połowie kwietnia - przekazała PAP rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska.

 

Zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników ruchu, na granicy z obwodem kaliningradzkim będzie miała 199 km. Swoim zasięgiem obejmie całą lądową granicę polsko-rosyjską z wyjątkiem odcinka Mierzei Wiślanej, gdzie już od kilku lat granicę chronią urządzenia elektroniczne.

W grudniu Straż Graniczna podpisała umowę z wykonawcę systemu, polską firmą Telbud SA z siedzibą w Poznaniu. Na wykonanie wszystkich zaplanowanych w ramach umowy prac zakontraktowana została kwota ponad 373 mln zł, w tym 42 mln zł na utwardzenie terenu na wybranych odcinkach granicy.

Rzeczniczka SG poinformowała w środę, że firma przedstawiła cały projekt zapory. Formacja zgłosiła do niego uwagi, które teraz są uwzględniane i nanoszone do projektu. Jak zapewniła rzeczniczka, wszystko odbywa się w terminie. Według porucznik Michalskiej prace instalacyjne na granicy mogą zacząć się w pierwszej połowie kwietnia.

Projekt przedstawiony przez Telbud składa się z czterech części. Jedna z nich poświęcona jest budowie Centrum Nadzoru w Kętrzynie. Tam będą analizowane sygnały przesyłane z zapory. Firma zaprojektowała i przygotuje też zespół urządzeń elektronicznych wraz z oprogramowaniem, komponentami teleinformatycznymi oraz elementami pomocniczymi do ochrony granicy.

Obecnie polsko-rosyjską granicę dodatkowo zabezpiecza tymczasowa zapora z concertiny, którą od listopada ub. roku na wniosek SG rozstawiało wojsko.

Zapora elektroniczna na granicy z Rosją – tak jak stalowa i elektroniczna zapora na granicy z Białorusią – powstaje na podstawie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Ustawa ta weszła w życie 4 listopada 2021 roku. Została uchwalona w związku z presją migracyjną na granicy polsko-białoruskiej.

Zgodnie z ustawą do tej inwestycji nie są stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do związanych z nią zamówień nie stosuje się też Prawa zamówień publicznych. Kontrolę nad zamówieniami sprawuje CBA. Informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zabezpieczenia są niejawne.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama