Skoczów pamięta o „niecodziennej” wizycie św. Jana Pawła II sprzed 28 lat

Pieśń „Barka” zagrana przez trębaczy na wzgórzu Kaplicówka w Skoczowie upamiętniła 28. rocznicę pobytu w tym miejscu św. Jana Pawła II. 22 maja 1995 roku podczas Eucharystii z udziałem pielgrzymów z diecezji bielsko-żywieckiej oraz całej Polski papież apelował o ludzi sumienia. Była to najkrótsza pielgrzymka do ojczyzny – trwała zaledwie kilka godzin.

Krótki koncert ku pamięci papieża-Polaka wykonali przed południem Czesław i Tomasz Greniowie w ramach trwającego ekumenicznego festiwalu „Musica Sacra” w Skoczowie.

21 maja 1995 roku w Ołomuńcu Jan Paweł II kanonizował błogosławionych Zdzisławę z Lemberku i Jana Sarkandra. Następnego dnia na zaproszenie skierowane przez lokalne władze kościelne i samorządowe papież przybył do rodzinnego miasta świętego – Skoczowa. Tutaj spotkał się ze wspólnotą luteranów. Następnie udał się na wzgórze Kaplicówka, gdzie u stóp postawionego tu w 1985 r. 22-metrowego, metalowego krzyża przewodniczył uroczystej Mszy św. Centralny punkt ołtarza zajmował obraz przedstawiający kanonizowanego dzień wcześniej – św. Jana Sarkandra.

W wygłoszonej wówczas homilii papież wypowiedział słynne słowa wzywające do troski o ład moralny. „Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia!” – mówił 22 maja 1995 roku na Kaplicówce. Mszę św. koncelebrowało około 100 biskupów na czele z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem, metropolitą Pragi kard. Miloslavem Vlkiem, metropolitą ołomunieckim abp. Janem Graubnerem i abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem z Moskwy.

Obecni byli też m.in. prezydent Lech Wałęsa z małżonką, premier Józef Oleksy z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu. Mimo niepogody – całe wzgórze pokryte było błotem – przybyło ok. 300 tys. wiernych ze wszystkich stron Polski.

Po zakończonej liturgii papież samochodem przejechał do Bielska-Białej. Z mieszkańcami miasta spotkał się na krótko na płycie dworca PKS. Stąd udał się do Żywca, gdzie na rynku przewodniczył nabożeństwu. Kilka minut po 19.00 odleciał do Ostrawy.

Na Kaplicówce znajduje się granitowy postument, który ustawiony został w miejscu papieskiego ołtarza. Mieszkańcy posadzili też dąb przypominający to wydarzenie. Dla upamiętnienia wizyty papieża w Skoczowie każdego roku w maju organizowany jest Festiwal Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”.

 

 

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao