Służącym w wojsku psom będą nadawane stopnie wojskowe – od szeregowego do sierżanta

Żołnierze w uznaniu roli psów w operacjach bojowych wystąpili z propozycją nadawania im stopni wojskowych. Zamierzamy pozytywnie odpowiedzieć i wprowadzić stosowne regulacje. Planowana jest skala od szeregowego psa do sierżanta psa – poinformował Sztab Generalny WP.

Wojsko Polskie wykorzystuje psy służbowe do wielu celów – poszukiwań, tropienia, patroli czy wykrywania materiałów wybuchowych, szkolone są także w walce. Jednostki K9 (z ang. canine – „psi”) funkcją na przykład w Wojskach Specjalnych, np. w Jednostce Wojskowej Komandosów. Wojskowe psy szkolone są w Wojskowym Ośrodku Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie w woj. mazowieckim; przechodzą one rygorystyczne testy oraz intensywne kilkumiesięczne szkolenia.

O pomyśle nadawania psom stopni wojskowym poinformował Sztab Generalny WP na swoim profilu na portalu X (Twitterze) w piątek. „Żołnierze w uznaniu roli K9 w operacjach bojowych Wojska Polskiego wystąpili z propozycją nadawania im stopni wojskowych. Szef Sztabu Generalnego WP zamierza pozytywnie odpowiedzieć na ten postulat wprowadzając niebawem stosowne regulacje. Planowana jest skala od szeregowego psa do sierżanta psa” – zapowiedziano we wpisie.

Jak dodano, prawo do nadawania psom stopnia wojskowego będą mieli dowódcy jednostek, w których pełnią one służbę.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama