Powstaje film o Józefie Bellercie, niezłomnym dyrektorze szpitala PCK w Auschwitz. Poszukiwani są świadkowie

Powstaje film dokumentalny o Józefie Bellercie – dyrektorze szpitala PCK w Auschwitz, który ocalił przed śmiercią 4,5 tys. pacjentów. Film ma mieć swoją premierę 27 stycznia 2024 r. Będzie to 79. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. „Zaraz po wyzwoleniu obozu szpital został otwarty” – mówi Gabriela Mruszczak, reżyser filmu w rozmowie z PAP.

Gabriela Mruszczak, reżyser filmu podkreśliła, że produkcja ma być nie tylko opowieścią o szpitalu, ale także ma przedstawiać historię człowieka, który nim kierował. W związku z tym, wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża z Krakowa i studentki pielęgniarstwa Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego z Oświęcimia poszukują byłych pacjentów, przyjaciół, współpracowników Józefa Bellerta oraz wszelkich informacji związanych z jego osobą.

„Każdy, kto będzie mógł pomóc, proszony jest o kontakt z twórcami filmu poprzez stronę www.szpitaldoktorabellerta.blogspot.com lub z krakowskim oddziałem PCK" – zaapelowała w rozmowie z PAP Gabriela Mruszczak.

Film ma mieć swoją premierę 27 stycznia 2024 r. Będzie to 79. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. „Chcemy zdążyć do tego czasu, bo jest on symboliczny. Zaraz po wyzwoleniu szpital został otwarty" – podkreśliła reżyser.

Po wyzwoleniu obozu część byłych więźniów uciekła do domów. W obozie pozostało jednak ok. 4800 osób, które ze względu na fatalny stan zdrowia, potrzebowały natychmiastowej pomocy. Szpital na terenie kopalni Brzeszcze oraz sowieckie szpitale polowe nie były w stanie pomóc wszystkim. W związku z tym krakowski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża na czele z doktorem Józefem Bellertem przybył do Auschwitz.

„Pacjenci byli wygłodzeni, szkielety pokryte skórą ziemistego koloru, dorośli wagi 25 do 35 kg, obrzęki całego tułowia z sączącymi przetokami. Ropiejące rany, odleżyny, odmrożenia nóg i rąk ze zgorzelą i przeświecającymi z ran kośćmi” – wspominał Józef Bellert.

Mimo wielu braków oraz kryzysowej kondycji pacjentów, w ciągu 8 miesięcy udało się uratować ok. 4,5 tys. osób. „Dzisiaj wspominamy kilkumiesięczny okres pracy w obozie zgrozy i piekła i zdajemy sobie sprawę, że byliśmy tam bardzo potrzebni” – pisał Józef Bellert, który za swoją ofiarna pomoc więźniom został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Józef Bellert był dyrektorem szpitala PCK przez 6 miesięcy. 31 lipca 1945 r. został dyrektorem szpitala św. Łazarza w Krakowie. W Auschwitz zastąpił go wtedy Jan Jodłowski. Szpital PCK funkcjonował do końca września 1945 r.

Dr Bellert do końca życia niósł pomoc chorym i biednym. Jego ostatnią placówką była III Dzielnicowa Przychodnia dla Dzielnicy Kleparz w Krakowie. Zmarł rok po przejściu na emeryturę, w 1970 r. Miał wtedy 83 lata. 

Jak podkreśla reżyser filmu, główny bohater „był osobą bardzo skromną. Napisał jedynie krótki artykuł w «Przeglądzie Lekarskim», w którym podsumował pracę w lecznicy dla byłych więźniów Auschwitz”.

Film tworzony przez Fundację Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych w ramach programu „Filmoteka Małopolska”, powstaje we współpracy z krakowskim oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża.

Źródła: dzieje.pl, pck.malopolska.pl, szpitaldoktorabellerta.blogspot,com, gość.pl, przystanekhistoria.pl

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama