Tour de Pologne: Kwiatkowski trzeci po czasówce w Katowicach

Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) zajął ósme miejsce na szóstym etapie wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, jeździe indywidualnej na czas w Katowicach. W klasyfikacji generalnej awansował z czwartej na trzecią pozycję.

Etap wygrał Włoch Mattia Cattaneo (Soudal-Quick Step), wyprzedzając o 13 sekund Portugalczyka Joao Almeidę (UAE Team Emirates) oraz o 14 utytułowanego Brytyjczyka Gerainta Thomasa (Ineos Grenadiers).

Kwiatkowski pojechał wolniej od zwycięzcy o 21 sekund, natomiast wygrał o cztery sekundy ze Słoweńcem Matejem Mohoricem (Bahrain-Victorious), który z najwyższym trudem obronił żółtą koszulkę lidera.

W klasyfikacji generalnej Mohoric i Almeida mają dokładnie taki sam czas, a o kolejności decydowały ułamki sekundy na czasówce. Kwiatkowski traci do Słoweńca i Portugalczyka 14 sekund.

16-kilometrowa trasa w Katowicach, lekko pofałdowana, kręta, z kilkoma ostrymi nawrotami, zaczynała się i kończyła w pobliżu Spodka. W dzielnicy Nikiszowiec kolarze musieli uważać na kostkę brukową.

Dwa lata temu również w Katowicach rozegrano jazdę indywidualną na czas, w przeddzień zakończenia wyścigu w Krakowie. Najszybciej nieco dłuższą trasę (19,1 km) pokonał wtedy Francuz Remi Cavagna, wyprzedzając Almeidę i Macieja Bodnara. Kwiatkowski był piąty, a Mohoric dziewiąty. Na tamtej czasówce Kwiatkowski przegrał z Almeidą o pięć sekund, natomiast wyprzedził Mohorica o 13 sekund. W czwartek miał do odrobienia 18 sekund do Słoweńca oraz sześć do Portugalczyka.

Etap zapowiadał się bardzo interesująco również z innego względu - jako ostatni sprawdzian dla kilku znakomitych kolarzy przed mistrzostwami świata w Glasgow, gdzie jazda na czas elity odbędzie się 11 sierpnia.

„To dla mnie idealny sposób na sprawdzenie formy. Trasa jest krótka, lecz wymagająca, około 20 minut intensywnego wysiłku w porównaniu z godzinną jazdą, jakiej spodziewamy się w Glasgow" - mówił Norweg Tobias Foss (Jumbo-Visma), sensacyjny mistrz świata z australijskiego Wollongong.

Kwiatkowski, startujący w biało-czerwonej koszulce mistrza kraju, przystąpił do czasówki ogromnie zdeterminowany. Na pierwszym punkcie pomiaru czasu w dzielnicy Nikiszowiec, tuż przed półmetkiem, uzyskał drugi wynik, przegrywając tylko z Cattaneo, ale odrobił cztery sekundy do Almeidy i aż 16 do Mohorica.

Zanosiło się na to, że Polak może zapewnić sobie zwycięstwo w całym wyścigu. Jednak drugą część trasy pokonał wolniej od rywali i wszystko wskazuje na to, że w piątek w Krakowie stanie na trzecim stopniu podium. W Katowicach zepchnął z niego Rafała Majkę, który - zgodnie z przewidywaniami - słabiej pojechał na czas i w klasyfikacji generalnej spadł na ósme miejsce.

Kolarze przygotowujący się do mistrzostw świata wypadli bardzo dobrze. W Glasgow pojedzie czterech najszybszych w Katowicach - Cattaneo, Almeida, Thomas i Nowozelandczyk Finn Fisher-Black. Broniący tytułu mistrzowskiego Foss uzyskał dziewiąty czas, przegrywając o ułamki sekundy z Kwiatkowskim.

Almeida, Mohoric, Kwiatkowski - w takiej kolejności zakończył się Tour de Pologne w 2021 roku. Możliwa jest powtórka tego podium, bo na ostatnim etapie, z Zabrza do Krakowa (166,6 km), zawodnicy UAE Team Emirates raczej nie oddadzą bez walki zwycięstwa w wyścigu. Kluczowa będzie jedyna lotna premia w Wilamowicach (68 km). Ekipa Rafała Majki prawdopodobnie spróbuje pomóc sięgnąć Almeidzie po trzysekundową bonifikatę, która może mu zapewnić końcowy triumf.

Sam finisz w alei Focha na krakowskich Błoniach, gdzie też są do zdobycia premie czasowe, będzie już polem do popisu dla klasycznych sprinterów, do których nie są zaliczani trzej najlepsi kolarze tegorocznego wyścigu. 

af/ krys/ PAP

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama