Minister Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiła dziś na X wykres tłumaczący niepokojące trendy demograficzne. Z podanych przez Maląg danych wynika, że liczba kobiet w wieku rozrodczym w Polsce od 1995 r. zmniejszyła się o 1,4 mln.
„Główną przyczyną spadku liczby urodzeń jest spadek liczby potencjalnych matek, czyli kobiet w wieku rozrodczym oraz niska dzietność, czyli przeciętna liczba dzieci, jakie rodzi pojedyncza kobieta" – przekazała w środę na Twitterze minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
„Liczba kobiet w wieku rozrodczym w Polsce wynosiła w 1995 r. 10,1 mln. W 2022 r. - 8,7 mln" – podała szefowa resortu rodziny.
Zamieściła wykres dotyczący liczby kobiet w wieku rozrodczym w Polsce na przestrzeni 27 lat.
„Program +Rodzina 500Plus+ – od 1 stycznia 2024 r. +Rodzina 800Plus+ to największy program społeczny po transformacji ustrojowej w Polsce" – napisała Maląg.
Jak podała, na wsparcie polskich rodzin w ramach programu przeznaczonych zostało ponad 240 mld zł, którym objęto blisko 7 mln dzieci.
„Natomiast główną przyczyną spadku liczby urodzeń jest spadek liczby kobiet w wieku 20-40 lat, w którym to przedziale wieku kobiety w Polsce rodzą 95 proc. wszystkich rodzących się dzieci" – wyjaśniła.
Dodała, że przyczyną tego stanu rzeczy była spadająca liczba urodzeń począwszy od 1983 r., kiedy urodziło się 723,6 tys. dzieci.
„W roku 2003 było to już tylko 351,1 tys. Kobiety urodzone w roku 1983 w roku 2023 r. mają 40 lat. Na niską liczbę urodzeń, oprócz spadającej liczby potencjalnych matek, nakłada się również niska dzietność (czyli przeciętna liczba dzieci, jakie rodzi pojedyncza kobieta)" – podsumowała.
Autorka: Katarzyna Herbut
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.