Trzeba bić na alarm. Zastraszające dane demograficzne w Polsce

Minister Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiła dziś na X wykres tłumaczący niepokojące trendy demograficzne. Z podanych przez Maląg danych wynika, że liczba kobiet w wieku rozrodczym w Polsce od 1995 r. zmniejszyła się o 1,4 mln.

„Główną przyczyną spadku liczby urodzeń jest spadek liczby potencjalnych matek, czyli kobiet w wieku rozrodczym oraz niska dzietność, czyli przeciętna liczba dzieci, jakie rodzi pojedyncza kobieta" przekazała w środę na Twitterze minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

„Liczba kobiet w wieku rozrodczym w Polsce wynosiła w 1995 r. 10,1 mln. W 2022 r. - 8,7 mln" podała szefowa resortu rodziny.

Zamieściła wykres dotyczący liczby kobiet w wieku rozrodczym w Polsce na przestrzeni 27 lat.

„Program +Rodzina 500Plus+ – od 1 stycznia 2024 r. +Rodzina 800Plus+ to największy program społeczny po transformacji ustrojowej w Polsce" napisała Maląg.

Jak podała, na wsparcie polskich rodzin w ramach programu przeznaczonych zostało ponad 240 mld zł, którym objęto blisko 7 mln dzieci.

„Natomiast główną przyczyną spadku liczby urodzeń jest spadek liczby kobiet w wieku 20-40 lat, w którym to przedziale wieku kobiety w Polsce rodzą 95 proc. wszystkich rodzących się dzieci" wyjaśniła.

Dodała, że przyczyną tego stanu rzeczy była spadająca liczba urodzeń począwszy od 1983 r., kiedy urodziło się 723,6 tys. dzieci.

„W roku 2003 było to już tylko 351,1 tys. Kobiety urodzone w roku 1983 w roku 2023 r. mają 40 lat. Na niską liczbę urodzeń, oprócz spadającej liczby potencjalnych matek, nakłada się również niska dzietność (czyli przeciętna liczba dzieci, jakie rodzi pojedyncza kobieta)" podsumowała.

Autorka: Katarzyna Herbut

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama