Dwa młode rysie harcujące po skałach uchwyciła fotopułapka ustawiona w Beskidzie Żywieckim przez Stowarzyszenie dla Natury Wilk. Film opublikowali w internecie. W zabawnych scenkach pojawiły się kocięta obserwowanej przez przyrodników od lat rysicy Płonej.
„Pewnie pamiętacie z własnej młodości, jak bywa fajnie, kiedy rodziców nie ma w domu. A czy zastanawialiście, co robią w takich sytuacjach młode rysie? Nasza fotopułapka w Beskidzie Żywieckim zarejestrowała zabawne scenki, gdy dwa kocięta (…) harcują po skałkach. W tym czasie ich matka, która jak każda rysica samotnie musi wychować i wykarmić potomstwo, przemierza najodleglejsze zakątki lasu, by zdobyć dla nich pokarm” – napisali przyrodnicy w mediach społecznościowych.
Gdy mamy nie ma w domuRysie są ssakami drapieżnymi z rodziny kotowatych. Ich populacja w Polsce szacowana jest na ok. 300 osobników. Dorosły ryś może mierzyć od 100 do 150 cm. Wysokość w kłębie sięga 75 cm. Osobniki, z wyjątkiem samic z młodymi, prowadzą samotne życie. Rysie użytkują duże areały, które w górach sięgają 100-140 km kw. W Polsce są pod ścisłą ochroną.
Stowarzyszenie dla Natury Wilk istnieje od 1996 r. Zajmuje się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych - wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków. Jego członkowie prowadzą działalność edukacyjną i badawczą.
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.