W niedzielę w Warszawie Święto Dziękczynienia. Skąd wzięła się ta idea?

W pierwszą niedzielę czerwca tysiące ludzie pielgrzymuje do Świątyni Opatrzności Bożej. Niosą w sercach dziękczynienie i wiarę, że Boża Opatrzność kieruje ich losami i historią Polski. Historia tej nietypowej pielgrzymi rozpoczyna się w 1792 roku...

Właśnie wtedy – po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja - Sejm Czteroletni postanowił wybudować świątynię, która będzie wotum Bożej Opatrzności za przywróconą nadzieję odbudowy politycznej i gospodarczej kraju. Mimo wielokrotnych prób, testament naszych ojców przez ponad 200 lat nie mógł doczekać się realizacji. Dopiero 2 maja 1999 r. kard. Józef Glemp poświęcił plac pod budowę obecnego kościoła. Rozpoczęła się także narodowa zbiórka za jego budowę. W 2008 r. metropolita warszawski Kazimierz Nycz ustanowił każdą pierwszą niedzielę czerwca Świętem Dziękczynienia. W czasie święta zbierane są pieniądze na budowę i wykończenie Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. W idę budowy świątyni włączyło się ok. 100 tys. darczyńców.

Jak napisał w liście do wiernych arcybiskup metropolita warszawski Kazimierz Nycz „Świątynia Opatrzności Bożej to wotum wdzięczności całego naszego narodu za wolną Polskę i za codzienną opiekę Boga nad każdym z nas”.

„Nie byłoby dziś wolnego kraju bez opieki Boga, który dał nam Maryję na Królową i Orędowniczkę” - tłumaczył duchowny.

Czerwcowy termin Dnia Dziękczynienia z kolei ma wyrażać wdzięczność i pamięć o Janie Pawle II, którego pielgrzymki do Ojczyzny rozpoczynały się z początkiem czerwca.

Pierwsze Święto Dziękczynienia odbyło się w 2008 r. pod hasłem „Dziękuje nie kłuje”. W kolejnych latach uczestnicy święta dziękowali m.in. za odzyskaną wolność, księdza Jerzego Popiełuszkę, beatyfikację Jana Pawła II, rodzinę, niepodległość, dar wiary, beatyfikację Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Podczas święta do wilanowskiej świątyni wprowadzane są relikwie świętych i błogosławionych – zwłaszcza wyniesionych na ołtarze przez św. Jana Pawła II, w których życiu zawierzenie Bogu szczególnie się uwidoczniło.

W niedzielę w Warszawie Święto Dziękczynienia. Skąd wzięła się ta idea?  

W ramach obchodów odbywa się m.in. pielgrzymka dziękczynna ulicami Warszawy, odprawiana jest uroczysta Msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem członków Episkopatu Polski oraz odmawiany jest Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej. Obchodom towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne.

Odsłonięcie figury Chrystusa Zmartwychwstałego w prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej, pielgrzymka z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, uroczysta Eucharystia w samo południe, harcerskie dziękczynienie, gra rodzinna „Tropiciele pokoju” oraz wieczorne Oratorium ku czci św. Stanisława Papczyńskiego – to najważniejsze punkty XVI Święta Dziękczynienia, obchodzonego w tym roku 3 i 4 czerwca pod hasłem „Dziękujemy za czyniących pokój”. Pełny program obchodów tegorocznego XVI Święta Dziękczynienia >>

Święto Dziękczynienia gromadzi co roku ok. 15 tys. osób z całej Polski.  


 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama