Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post? Większość biskupów w Polsce wydała warunkową dyspensę

Większość biskupów w Polsce, w tym metropolita poznański, warszawski, gdański, białostocki i przemyski, wydali dekrety dotyczące dyspensy od wstrzemięźliwości spożywania pokarmów mięsnych w piątek po Bożym Ciele. Wiernych zobowiązano w zamian np. do modlitwy, wsparcia chorych czy złożenia ofiary na misje.

W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym, w czasie którego wspomina się mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. W związku z tym wierzący wezwani są do praktykowania czynów pokutnych, takich jak modlitwa, post i jałmużna.

„Mając na względzie, że piątek 9 czerwca br. przypada między dniami ustawowo wolnymi od pracy (Boże Ciało – PAP), co sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych” – napisał kard. Kazimierz Nycz.

W zamian za dyspensę zobowiązał wiernych do ofiarowania dowolnej modlitwy według intencji papieża Franciszka. Identycznie wskazał metropolita poznański, metropolita gnieźnieński, siedlecki, ordynariusz bydgoski, kielecki, toruński, koszalińsko-kołobrzeski, zielonogórsko-gorzowski i łowicki.

Korzystających z dyspensy metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC zobowiązał „do odmówienia «Ojcze nasz», «Zdrowaś Maryjo» oraz «Pod Twoją obronę» w intencji wzbudzenia nowych i świętych powołań kapłańskich i zakonnych”.

Metropolita białostocki abp Józef Guzdek zobowiązał korzystających z dyspensy „do zadośćuczynienia w formie modlitwy w intencji o pokój na świecie (dziesiątek różańca) lub dowolnej jałmużny na rzecz potrzebujących lub ubogich”.

Metropolita przemyski abp Adam Szal, korzystających z dyspensy zobowiązał wiernych „do złożenia ofiary na Caritas Archidiecezji Przemyskiej lub na misje”.

„Osoby, które dobrowolnie pragną skorzystać z dyspensy na terenie diecezji warszawsko-praskiej zobowiązane są zrealizować czyn pokutny o charakterze duchowym lub materialnym, ofiarowany w intencji chorych, ubogich, cierpiących lub uchodźców” – napisał w dekrecie ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

Na terenie diecezji ełckiej wierni w zamian za skorzystanie z dyspensy zostali zachęceni do modlitwy „Ojcze nasz” w intencji pokoju na świecie i o nowe powołania kapłańskie. Natomiast bp Krzysztof Więtkowski zachęcił, aby osoby korzystające z dyspensy na terenie diecezji włocławskiej do „praktykowania uczynków miłości i pobożności”.

Abp Wacław Depo zalecił korzystającym z dyspensy na terenie archidiecezji częstochowskiej „ofiarować dowolną modlitwę w intencji powołań kapłańskich i zakonnych oraz podjęcie zgodnie z własnym wyborem formy zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości chrześcijańskiej wobec potrzebujących, bądź ofiarowanie jałmużny”.

W komunikacie opublikowanym na stronie diecezji pelplińskiej poinformowano tylko, że biskup Ryszard Kasyna „udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, 9 czerwca 2023 r.” Oznacza, to, że wierni nie zostali zobowiązani do podjęcia wskazanych praktyk o charakterze duchowym bądź materialnym. Identyczny komunikat opublikowano w stronie Internetowej diecezji sosnowieckiej.

„Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa” – wskazuje Kodeks Prawa Kanonicznego.

Dokument wyjaśnia, że do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych zobowiązani są wszyscy katolicy, którzy ukończyli 14 lat. Natomiast post mają obowiązek zachowywać wszystkie osoby między 18. a 60. rokiem życia.

„Jeśli więc w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę” – napisali biskupi w komunikacie po 362. Zebraniu Plenarnym, które odbyło się w Wieliczce w dniach 21-22 czerwca 2013 roku.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama