Jedną z najważniejszych przyczyn kryzysów tego świata jest dominujący indywidualizm, któremu towarzyszą filozofie materialistyczne, ubóstwiające człowieka oraz wprowadzające wartości doczesne i materialne w miejsce zasad nadprzyrodzonych – powiedział w poniedziałek abp Stanisław Gądecki.
W poniedziałek na Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki, podziękował Matce Bożej za opiekę podczas dziesięciu lat swojej posługi jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (2014-2024). Zawierzył także Bogu za Jej wstawiennictwem nowego przewodniczącego KEP abp. Tadeusza Wojdę SAC (pallotyna) oraz jego zastępcę abp. Józefa Kupnego, wybranych 14 marca.
Abp Gądecki w rozważaniach Apelu Jasnogórskiego nawiązał do swego oddania się Matce Bożej u progu swej działalności na stanowisku przewodniczącego KEP w 2014 r., uznając, że to przyrzeczenie „może spokojnie powtórzyć nowy przewodniczący konferencji Episkopatu Tadeusz Wojda, arcybiskup gdański”.
„Życzę tobie, księże arcybiskupie Tadeuszu, wszelkiego Bożego błogosławieństwa, pomocy Boga i ludzi na sprostanie trudnym zadaniem, jakie na ciebie czekają. Patrz w przyszłość, ufając nieustannie w pomoc Maryi” – zaznaczył abp Jędraszewski, dziękując za pomoc Chrystusa, jakiej – jak zaznaczył – doświadczył wraz ze swoim zastępcą abp. Markiem Jędraszewskim, przez minione dziesięć lat sprawowania stanowisk w KEP.
Dziękując wszystkim, a szczególnie paulinom, obecnym na Jasnej Górze, za modlitwę, jaka płynęła z tego miejsca w intencji przewodniczących KEP, abp Gądecki wyraził nadzieję, że obejmie ona także jego następcę i jego zastępcę apb. Józefa Kupnego „w przezwyciężeniu nieszczęść, jakie towarzyszą naszym czasom”.
Wśród nich wymienił manipulację oraz deformację takich pojęć, jak: demokracja, wolność, sprawiedliwość, a także nierówne prawa oraz ich wynaturzenie, uprzedmiotowienie kobiet, a następnie zmuszanie ich do aborcji, wykorzystanie seksualne, pracę niewolniczą, zorganizowaną przestępczość, handel organami, zmianę płci czy uporczywie dzielenie ludzi.
„Jesteśmy razem przekonani, że jedną z najważniejszych przyczyn współczesnych kryzysów tego świata jest właśnie widzimisię, które ludzie błędnie uważają za głos własnego sumienia. A poza tym także dominujący indywidualizm, któremu towarzyszą filozofie materialistyczne, ubóstwiające człowieka oraz wprowadzające wartości doczesne i materialne w miejsce zasad nadprzyrodzonych” – powiedział b. przewodniczący KEP.
Za potrzebną uznał wspólną refleksję, jak przezwyciężyć wymienione nieszczęścia, a także, jak wspierać pojednanie w Polsce oraz pokój na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie; jak tworzyć pokój, który prowadzi do ukształtowania społeczeństwa opartego na służbie innym i pojednaniu, z którym związany jest przebaczenie.
„Kochać wszystkich, bez wyjątków, w tym także prześladowców, znaczy pomóc im się zmieniać i nie pozwolić na dalsze uciskanie bliźnich” – ocenił abp Gądecki. „Przebaczenie to nie jest bynajmniej bezkarność, ale raczej sprawiedliwość i pamięć, bo przebaczenie nie oznacza zapomnienia, ale raczej odrzucenie niszczącej siły zła i zemsty” – dodał. „Aby to mogło urzeczywistnić się, potrzebna jest nam żywa wiara” – wskazał metropolita poznański, prosząc o nią Matkę Bożą.
Abp Gądecki w poniedziałek przypomniał też, że 25 marca zazwyczaj przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak ponieważ w tym roku tego dnia przypada Wielki Poniedziałek, a normy związanie z kalendarzem liturgicznym zakazują w Wielkim Tygodniu innego obchodu w randze uroczystości, dlatego Zwiastowanie Pańskie w tym roku jest przeniesione na 8 kwietnia. „W tym dniu będziemy obchodzić dzień świętości życia i modlić się o ochronę każdego ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci” – zwrócił uwagę abp Gądecki.
Abp Tadeusz Wojda jest pallotynem, ma 67 lat. W latach 2012–17 był podsekretarzem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, w latach 2017–21 metropolitą białostockim; od 2021 r. jest metropolitą gdańskim. Abp Stanisław Gądecki ma 74 lata. Był przewodniczącym KEP w latach 2014-2024. Od 2002 r. jest metropolitą poznańskim. W latach 2016–21 sprawował funkcję wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy. (PAP)
Autorzy: Mateusz Babak, Magdalena Gronek
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.