Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński poinformował w czwartek, że agenci CBA weszli do obiektów Fundacji Lux Veritatis w Warszawie, Toruniu i Wrocławiu, gdzie zabezpieczają dokumenty dotyczącego przekroczenie uprawnień przez byłego ministra kultury.
Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie agenci CBA wykonują dzisiaj czynności procesowe w obiektach Fundacji Lux Veritatis w Warszawie, Toruniu i Wrocławiu. Zabezpieczane są dokumenty do śledztwa dotyczącego przekroczenie uprawnień przez byłego Ministra Kultury – napisał na platformie X Dobrzyński.
Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie agenci CBA wykonują dzisiaj czynności procesowe w obiektach Fundacji Lux Veritatis w Warszawie, Toruniu i Wrocławiu. Zabezpieczane są dokumenty do śledztwa dotyczącego przekroczenie uprawnień przez byłego Ministra @kultura_gov_pl pic.twitter.com/7SFQntaJbb
— Jacek Dobrzyński (@JacekDobrzynski) December 5, 2024
Dopytany na briefingu podkreślił, że nikt nie został zatrzymany. „To jest zabezpieczenie dokumentów na potrzeby prowadzonego przez prokuraturę śledztwa” – wyjaśnił.
Akcję CBA skomentował Donald Tusk. „Nie może być świętych krów. Tam, gdzie jest podejrzenie przestępstwa, będziemy działali” – powiedział. Głos w sprawie zabrał również Zbigniew Ziobro. „Tak wygląda opiłowywanie katolików w 'demokracji walczącej' Donalda Tuska" – napisał były minister sprawiedliwości.
„Nielegalnie przejęta prokuratura, na polityczne zamówienie, wysyła służby specjalne do księży. Ma być głośno, ma być strasznie. Kościół, przez wieki niosący przesłanie Jezusa Chrystusa i w najtrudniejszych czasach będący ostoją polskości, na polecenie Tuska i jego mocodawców z Brukseli, ma się stać siedliskiem zła. Wierni mają zacząć się bać. Jednak pokonać naszej wiary nie udało się ani faszystom, ani komunistom. Nie uda się też gangowi Tuska” – dodał.
Na początku listopada Najwyższa Izba Kontroli na wniosek prokuratora regionalnego w Rzeszowie rozpoczęła działania w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodziło o przekroczenie uprawnień przez byłego szefa MKiDN przy zawieraniu w 2018 roku umowy z fundacją Lux Veritatis, której celem było utworzenie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II i przyznanie jej w okresie od 2018 do 2023 roku dofinansowania w kwocie 218 944 464 złotych z dotacji celowej na wydatki majątkowe.
Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie prok. Dorota Sokołowska-Mach zaznaczyła, że podstawę wszczęcia śledztwa stanowiły dwa zawiadomienia złożone w niniejszej sprawie przez dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (po przeprowadzonym w MKiDN audycie w zakresie prawidłowości i zgodności z prawem gospodarowania środkami publicznymi) oraz ministra kultury.
„Zakresem śledztwa objęte są wątki związane z zawarciem umowy na budowę, utworzenie oraz prowadzenie w/w instytucji kultury, a także dotyczące sfinansowania tej inwestycji ze środków Skarbu Państwa” – dodała prokurator.
Śledczy weryfikują okoliczności związane z prawem do dysponowania nieruchomościami przeznaczonymi przez Fundację Lux Veritatis pod budowę Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, jak również zapisy zawartej umowy wskazujące na brak obowiązku zwrotu przez założyciela muzeum przekazanych środków budżetowych w przypadku rozwiązania umowy przez którąkolwiek ze stron.
Źródło: PAP/Polsatnews.pl
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.