Atakowała Polskę, dostanie polską nagrodę. Orzeł Karskiego dla Věry Jourovej

Nagrodę ustanowioną przez Jana Karskiego, kuriera z czasów II wojny światowej otrzyma członkini Komisji Europejskiej będąca jedną z twarzy konfliktu z Polską. Věrę Jourovą nagrodzono ją za „czynienie wspólnej Europy lepszym miejscem do życia.

Jourová zasiada w Komisji Europejskiej od 2014 r. W pierwszej kadencji była komisarzem ds. sprawiedliwości, ochrony praw konsumenckich i równości płci. W drugiej (od 1 grudnia 2019 r.) jest wiceprzewodniczącą KE odpowiedzialną za wartości unijne i przejrzystość.

W 2006 r., gdy była wiceministrem rozwoju regionalnego w rządzie Czech, aresztowano ją pod zarzutem przyjęcia łapówki. W areszcie śledczym próbowała popełnić samobójstwo. Została później uniewinniona.

Po odejściu z rządu prowadziła firmę konsultingową. Przez kilka lat należała do Europejskiej Partii Demokratycznej. Dołączyła do czeskiego ugrupowania ANO 2011, które założył Andrej Babiš. W 2013 r. została pierwszą wiceprzewodniczącą tej partii. W tym samym roku została wybrana do Izby Poselskiej. Przez kilka miesięcy pełniła funkcję ministra rozwoju regionalnego w koalicyjnym rządzie Bohuslava Sobotki. Odeszła z rządu w związku z planowaną nominacją do Komisji Europejskiej.

Jako komisarz popiera postulaty środowisk LGBT. Jest też zwolenniczką blokowania dopływu środków unijnych dla krajów uznanych za niepraworządne.

Za rzekomą niepraworządność wielokrotnie atakowała Polskę i Węgry. Krytykowała reformę wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju i opowiadała się za pozbawieniem Polski pieniędzy z UE z powodu zmian w Sądzie Najwyższym.

Na wieść o przyznaniu jej Nagrody Orła J. Karskiego Věra Jourová powiedziała: „Jestem wzruszona i zaszczycona. Jan Karski był bohaterem, którego odwaga i determinacja do dziś stanowią inspirację. W obecnych czasach, kiedy trwa rosyjska wojna na Ukrainie i nasilają się tendencje autorytarne w Europie, potrzebujemy bohaterów i wzorców do naśladowania, którzy mogą nas prowadzić i przypominać, że demokracja i jej wartości wymagają ciężkiej pracy i ciągłego pielęgnowania. Jestem wdzięczna za tę nagrodę, ale oznacza ona dla mnie także odpowiedzialność, zaangażowanie w walkę o demokrację, praworządność i prawa podstawowe oraz determinację, aby powiedzieć NIE autorytaryzmowi i ekstremizmowi”.

Laureatka specjalnie przybędzie do Warszawy, aby w połowie marca br. w Teatrze Polskim odebrać Nagrodę Orła wraz z innym laureatem – prof. Adamem Strzemboszem.

Wyróżnienie Orła Jana Karskiego ustanowił w 2000 r. sam Karski, dyplomata i kurier, który w czasie II wojny światowej bezskutecznie usiłował zainteresować Amerykanów sytuacją Żydów w okupowanej Polsce. Kapitułę nagrody stanowią dotychczasowi laureaci. W przeszłości byli nimi m.in.: Adam Michnik, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Dominika Kulczyk, Paweł Adamowicz, wyspa Lampedusa, Rotary International i film „Pokłosie”.

« 1 »

reklama

reklama

reklama