Czwarty zestaw Bayraktarów trafił do Polski. Tureckie drony sprawdziły się na Ukrainie

W skład zestawu wchodzi m.in. 6 bezzałogowych statków powietrznych wraz z 3 naziemnymi stacjami kontroli. „Ten sprzęt podnosi gotowość bojową Rzeczypospolitej Polskiej” – powiedział wiceszef MON Paweł Bejda.

Siły Zbrojne RP otrzymały czwarty zestaw BSP Bayraktar TB2. Do zestawu należą sensory EO/IR, uzbrojenie oraz części zamienne. Wiceminister Bejda podkreślił, że bezzałogowce dobrze radzą sobie podczas walk na Ukrainie.

„To mogą być takie «oczy» dla różnego rodzaju wojsk, dla sił powietrznych, dla wojsk lądowych, dla marynarki wojennej, dla sił wojsk specjalnych, dla każdego rodzaju wojsk. To są takie «oczy», taka wiedza, która pokazuje to co się dzieje nie tylko w powietrzu, ale również pokazuje te elementy, które wojsko powinno widzieć na ziemi, na wodzie i w powietrzu” – dodał wiceszef MON.

Podkreślił też, że sprzęt ten daje też możliwość współpracy m.in. z samolotami F-16, a w przyszłości F-35. „Na Ukrainie powstają wojska bezzałogowe, w Korei Południowej powstają wojska bezzałogowe, wojska NATO widzą, jak bardzo potrzebne są wojska bezzałogowe, a Bayraktary to jest jeden z takich elementów” – podkreślił Bejda.

Wiceszef MON, przekazał też, że resort „robi wszystko”, aby w polskich zakładach zbrojeniowych zostawało przynajmniej 50 proc. środków wydatkowanych na zbrojenia. „Te wszystkie zakupy, o których rozmawiamy, to przede wszystkim też nowe technologie, których zaimplementowanie pozwoli, żeby serwisować sprzęt zakupiony zagranicą Rzeczpospolitej Polskiej, remontować go i w przyszłości produkować” – dodał.

Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy system rozpoznawczo-uderzeniowy (BSR-U), zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR) oraz misji bojowych z wykorzystaniem uzbrojenia naprowadzanego laserowo, przenoszonego na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami.

„TB2 jest nową jakością na polu walki i jest doskonałym przykładem tureckiego przemysłu obronnego i tych platform, które stanowią krytyczne środki w siłach zbrojnych ponad 40 państwa na całym świecie” – powiedział Prezes Agencji Przemysłu Obronnego Turcji prof. Haluk Görgün. Przypomniał, że Bayraktary wykorzystywane są w kilkudziesięciu krajach, na trzech kontynentach do ochrony ludzi i granic, ale również do wykrywania i walki z pożarami lasów.

Kontrakt zawarty z Polską w 2021 r. został zrealizowany przed terminem. Cztery dostawy po sześć dronów i trzy naziemne stacje kontroli. Wartość kontraktu to ok. 270 mln dolarów.

„Ze szczególną radością odnotowuję fakt, że dostarczamy systemy w czasie, a nawet wcześniej niż przewiduje to kontrakt. Dostarczamy dobrze zorganizowany, dobrze przemyślany, zintegrowany system wsparcia logistycznego, jak również dostarczamy ciągłe techniczne wsparcie. Krótko mówiąc: firma Baykar jest jedną z wiodących firm naszego przemysłu obronnego. Baykar stał się naszą dumą narodową” – dodał Görgün.

Wyraził nadzieje, ze polska skorzysta z oferty również innych tureckich firm. „Zwłaszcza systemy walki elektronicznej, systemy radarowe, uzbrojenie pojazdów lądowych, systemy ochrony aktywne i pasywne, modernizacja – to są obszary, które na pierwszy rzut oka wydają się najbardziej obiecujące” – mówił.

Bayraktar TB2 został wyposażony w system awioniki umożliwiający w pełni automatyczne kołowanie, start, przelot i lądowanie. Dron ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości skrzydeł. Osiąga długotrwałość lotu do 27 godzin. Masa startowa drona to 650 kilogramów, a maksymalna prędkość to około 220 km/h.(PAP)

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama